Kvůli tlakům na posílení koruny musela Česká národní banka během prvních deseti prosincových dní znovu zasáhnout. Příčinou bylo tentokrát zasedání Evropské centrální banky, která se třetího prosince rozhodla ještě více uvolnit svou měnovou politiku a podpořit tak ekonomiku zemí platících eurem.

Navzdory tomuto kroku centrální banky eurozóny však koruna vůči euru neposílila, jak by se stalo v případě volného kurzu, a zůstala nad úrovní 27 korun za euro. V úterý navíc Česká národní banka (ČNB) zveřejnila bilanční sumu k 10. prosinci, ze které vyplývá, že v prvních deseti dnech měsíce vzrostly pohledávky centrální banky vůči zahraničí o 27,5 miliardy korun, což je přibližně jedna miliarda eur.

Podle Jakuba Seidlera, hlavního analytika ING, to svědčí o tom, že ČNB byla nucena intenzivně intervenovat. A to nejen během zasedání ECB, ale i v minulém týdnu. "Za celý prosinec tak objem intervencí mohl dosáhnout zhruba 25 miliard korun," uvádí Jakub Seidler, hlavní ekonom ING.

Seidler dále zmiňuje, že se ČNB ve středu, kdy tentokrát netradičně proběhne měnové zasedání, pravděpodobně zmíní o možnosti využití záporných úrokových sazeb. "ČNB může opět zmínit případné využití negativních sazeb, aby učinila držbu koruny méně atraktivní a snížila tím potřebu dále pravidelně intervenovat. Nadále se však domníváme, že půjde především o slovní intervence a ČNB k záporným sazbám ve skutečnosti přistoupit nehodlá," uvádí Seidler.

Hlavní ekonom Generali Radomír Jáč pak předpokládá, že ČNB bude muset intervenovat i v následujících měsících. "Výkon české ekonomiky a nastavení měnové politiky v eurozóně by měly tlačit korunu k úrovni 27 korun za euro i v roce 2016, a česká centrální banka tak bude muset intervenovat proti posilování koruny i nadále. Dle mého názoru budou devizové intervence potřebné až do konce 1. čtvrtletí 2017," uvádí Jáč.