Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Český statistický úřad zveřejní indexy spotřebitelských cen - inflace za listopad 2015.

Praha. Komentář České národní banky ke zveřejněným údajům o vývoji inflace za listopad 2015.

Praha. 09:00 Pokračuje schůze Sněmovny. Poslanci by měli rozhodnout mj. o návrhu státního rozpočtu pro příští rok, novele silničního zákona a o změně zákona o významné tržní síle.

Berlín. Bilance německého zahraničního obchodu za říjen.

Wolfsburg. Zasedání dozorčí rady německého koncernu Volkswagen, který se potýká se skandálem kolem falšování emisních testů.

Peking. Index spotřebitelských cen za listopad v Číně.

Od začátku roku se prodaly firmy za desítky miliard. Transakce se ale protahují, rekord zřejmě nepadne

Veřejné zakázky. Ilustrační fotoAkviziční poradci mají v současné době rekordní množství práce při jednání o prodejích a nákupech firem v Česku. Potvrzují to hlasy desítky předních akvizičních poradců, které Hospodářské noviny oslovily. "V současné době pracujeme na historicky nejvyšším počtu transakcí současně," řekl Jiří Hák ze společnosti Corpin, která v Česku a na Slovensku pracuje pro známou investiční banku Rothschild.

Zeman ubral v názoru na rychlé přijetí eura, říká radní ČNB Janáček. Spekulantů se Česko nemusí bát, je malé

Centrální bankéř Kamil Janáček, jemuž v polovině příštího roku vyprší jeho první šestiletý mandát, naznačil zájem o další funkční období. Zatímco před šesti lety jej do funkce jmenoval jeho dlouholetý přítel, tehdejší prezident Václav Klaus, dnes se musí bývalý hlavní ekonom Komerční banky ucházet o přízeň současné hlavy státu Miloše Zemana.

O2 plánuje do pěti let vykoupit až desetinu svých akcií. Firmu to může vyjít na osm miliard

O2 (Ilustrační foto)Finanční skupina PPF a ostatní akcionáři O2 schválili na úterní valné hromadě podmínky, za kterých bude telekomunikační společnost vykupovat vlastní akcie. Výkup akcií navrhla PPF, aby lépe zhodnotila svoji finanční investici do operátora.

Podle úterního usnesení může společnost koupit na trhu celkem až 31 milionů vlastních kmenových akcií, tedy 10 procent z celkového počtu, za maximální úhrnnou cenu osm miliard korun. Mandát na nákupy bude platný po dobu pěti let. Nejvyšší cena, za kterou může společnost akcie kupovat, je 297 korun. HN to řekla tisková mluvčí Lucie Pecháčková.

Ceny ropy dál strmě padají. Brent je pod hranicí 40 dolarů za barel poprvé od finanční krize

Světové ceny ropy v úterý pokračují ve výrazném poklesu, i když kolem šesti procent odepsaly už v pondělí. Nyní se tak pohybují na nových minimech od finanční krize před sedmi lety. Severomořská ropa Brent navíc poprvé od února 2009 sestoupila pod hranici 40 dolarů za barel. Na trhu také po nečinnosti kartelu OPEC vládnou obavy z nedostatku skladovacích kapacit ve světě, kde i nadále sílí přetlak nabídky.

Brent v úterý odpoledne ztrácel téměř dvě procenta a nacházel se těsně pod hranicí 40 dolarů za barel. Cena americké lehké ropy WTI klesala podobným tempem a byla na 36,85 dolarů za barel.

Majitelé ruských e-shopů jdou do boje s Amazonem. Chtějí, aby se mu zvýšily daně a clo

Ruská policie - Ilustrační foto.Ruské ministerstvo průmyslu a obchodu bojuje za zvýšení cel a daní pro zahraniční internetové obchody typu Amazon. Snaží se tak ochránit domácí e-shopy. Problém ale je, že některé státy celní unie, především Kazachstán, zvýšení odmítají. Proti je také ruská pošta, která na zahraničním obchodu slušně vydělává.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru