Světové ceny ropy v úterý pokračují ve výrazném poklesu, i když kolem šesti procent odepsaly už v pondělí. Nyní se tak pohybují na nových minimech od finanční krize před sedmi lety. Severomořská ropa Brent navíc poprvé od února 2009 sestoupila pod hranici 40 dolarů za barel. Na trhu také po nečinnosti kartelu OPEC vládnou obavy z nedostatku skladovacích kapacit ve světě, kde i nadále sílí přetlak nabídky.

Brent v úterý odpoledne ztrácel téměř dvě procenta a nacházel se těsně pod hranicí 40 dolarů za barel. Cena americké lehké ropy WTI klesala podobným tempem a byla na 36,85 dolarů za barel.

Ropný kartel OPEC se na pátečním zasedání ve Vídni nedokázal dohodnout na nastavení oficiálního těžebního limitu a odmítl návrhy některých členů omezit těžbu v zájmu stabilizace cen a vzhledem k očekávanému růstu produkce ropy v Íránu a v Iráku. Za poslední rok a půl ceny ropy ztratily zhruba dvě třetiny hodnoty.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Nečinnost OPEC přichystala scénu pro další boj o podíly na výrazně přezásobeném trhu. Odhaduje se, že světový trh nyní absorbuje téměř dva miliony denních barelů méně, než se produkuje. "OPEC ztratil kontrolu nad trhem a pokud se něco zásadního nezmění v poptávce, je cestou nejmenšího odporu pokles do rozpětí 35-38 dolarů za barel," řekl agentuře Reuters analytik Michael Hewson ze společnosti CMC Markets.

Klíčovým milníkem by podle analytiků mohlo být, kdyby ropa Brent sestoupila pod 36 dolarů. Tím by dosáhla úrovně, na níž byla naposledy v roce 2004 - tedy v době, kdy započal trend prudkého růstu cen ropy a dalších komodit. Některé banky, včetně vlivné Goldman Sachs, předpovídají, že kdyby světu došly kapacity k uskladnění přebytečné ropy, mohla by cena klesnout až ke 20 dolarům.