Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. 17:00 Panelová diskuse na téma Dohoda s Iránem – velká šance pro hospodářskou spolupráci? Diskusi bude moderovat ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Praha. 15:15 Briefing ministra dopravy Dana Ťoka k výsledkům emisních testů prvních dvou vozů testovaných v souvislosti s problematikou dieselových motorů z koncernu Volkswagen. 

Paříž. 10:00 Mezinárodní agentura pro energii (IEA) vydá pravidelnou měsíční zprávu o situaci na trhu s ropou.

Moskva. 12:00 Ruský prezident Vladimir Putin má vystoupit na investičním fóru.

New York. Americká banka JPMorgan Chase & Co. zveřejní hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí.

San Francisco. Americký výrobce počítačových čipů Intel zveřejní hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí.

Výrobce počítačů Dell uskutečnil největší akvizici v historii IT. Za více než bilion korun koupil EMC

121-25-dell-1.jpg

Třetí největší výrobce počítačů na světě Dell se dohodl na akvizici s firmou EMC. Ta se zabývá ukládáním a správou dat. Došlo tak k největší akvizici v technologickém sektoru v historii. Výše celé transakce se vyšplhala na 67 miliard dolarů (1,6 bilionu korun). To je pro představu 1,3násobek státního rozpočtu České republiky.

EMC souhlasila s podmínkami dohody, kdy za každou akcii Dell zaplatí 33,15 dolaru. Z toho část ve výši 24,05 dolaru uhradí v hotovosti a zbytek v podobě cenných papírů, které budou navázané na hodnotu výrobce softwaru pro datová centra VMware, kterého EMC kontroluje.

Vláda bude financovat start-upy. Na jejich podporu plánuje dát dvě miliardy korun

Stát chce podpořit rozjezd začínajících podnikatelských projektů. Na podporu tzv. start-upů mají jít přes dvě miliardy korun.

Projekt počítá s využitím peněz z Evropských strukturálních a investičních fondů (ESIF) ve výši až 50 milionů eur (1,35 miliardy korun) a zapojení dalších soukromých zdrojů ve výši 32 milionů eur (864 milionů korun). Materiál v pondělí schválila vláda.

Na rozdíl od okolních zemí v ČR zatím nebyla zavedena státní podpora rizikového kapitálu, ze kterého se start-upy financují.

Agentura S&P snížila Volkswagenu rating. Koncern bude chtít od dodavatelů tři miliardy eur na slevách

VolkswagenMezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's v pondělí snížila německému automobilovému koncernu Volkswagen dlouhodobý rating o jeden stupeň na A-.

Současně varovala, že by mohla rating automobilce dál snížit, a to až o dva stupně. Agentura tím reaguje na dopady skandálu s emisemi.

Volkswagen podle S&P prokázal závažné nedostatky v řízení a vnitřní kontrola v automobilce se ukázala nedostatečná na to, aby zabránila nebo zjistila údajné protiprávní jednání. S&P rovněž vidí významné poškození dobré pověsti firmy a finanční rizika ve střednědobém horizontu. Celkové dopady na automobilku ale podle ní mohou být známy až za několik měsíců, možná i let.

Nositelem Nobelovy ceny za ekonomii se stal Angus Deaton za výzkum chudoby

nobelovka

Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získal Angus Deaton za výzkum na poli spotřeby, blahobytu a chudoby. Deatonova práce pomohla přeměnit pole mikroekonomie a makroekonomie. Nový nositel Nobelovy ceny se zabývá ve svých pracích například otázkou rozložení spotřeby v čase. Také významně přispěl k tomu, jak nejlépe porovnávat bohatství v jednotlivých zemích.

Oceněnému Britovi se podařilo podle švédské komise odpovědět na tři základní otázky. První z nich se ptá, jak se lidé rozhodují utrácet své příjmy za různé zboží v závislosti na ceně a výši jejich příjmu. Podle komise je odpověď na tuto otázku klíčová pro provádění ekonomických reforem a vůbec pro rozhodování ve věcech hospodářské politiky. 

Pivovarnická jednička AB InBev zvýšila nabídku na převzetí SABMilleru. Za konkurenta nabízí 2,6 bilionu korun

Světová pivovarnická jednička Anheuser-Busch InBev přišla s další zlepšenou nabídkou na převzetí svého menšího rivala SABMiller a nabízí za něj už zhruba 70 miliard liber (2,6 bilionu korun). Od poloviny září je to již jeho čtvrtá neoficiální nabídka na koupi skupiny, do níž patří mimo jiné Plzeňský Prazdroj. Vedení SABMilleru dosavadní tři nabídky odmítlo.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru