Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Česká národní banka zveřejní seznam měnových finančních institucí v ČR k 31. červenci 2015.

Praha. Uskuteční se zasedání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

Brno. Proběhne burzovní den Plodinové burzy Brno.

Tokio. Největší japonská automobilka Toyota Motor zveřejní hospodářské výsledky za první finanční čtvrtletí.

Berlín. Německý výrobce automobilů BMW zveřejní výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí.

Frankfurt nad Mohanem. Německý výrobce luxusních oděvů Hugo Boss zveřejní hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí.

Moskva. Bude zveřejněn index spotřebitelských cen za červenec v Rusku.

Los Angeles. Americký výrobce animovaných filmů DreamWorks Animation zveřejní hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí.

New York. Mediální a filmová společnost Walt Disney oznámí hospodářské výsledky za třetí fiskální čtvrtletí.

New York. Americká mediální skupina 21st Century Fox zveřejní hospodářské výsledky za čtvrté finanční čtvrtletí.

New York. Výrobce oděvů Polo Ralph Lauren zveřejní hospodářské výsledky za první finanční čtvrtletí.


Británie prodává svůj podíl v Royal Bank of Scotland. První akcie nabídla v aukci se ztrátou

Royal Bank of Scotland prodá pobočku pro zahraniční privátní bankovnictví Coutts International(ilustrační foto).Británie zahájila prodej státního podílu v Royal Bank of Scotland (RBS), který získala v rámci záchrany bank v době finanční krize před sedmi lety.

Vládní úřad pro finanční investice, který vlastní 78 procent akcií RBS, v pondělí oznámil, že začne odprodej nabídkou zhruba 600 milionů akcií, což odpovídá přibližně pětiprocentnímu podílu.

První část svého podílu nabídla vláda po pondělím uzavření akciového trhu institucionálním investorům v rychlé aukci. Vzhledem k současné ceně akcií RBS prodává Londýn tyto akcie se ztrátou ve srovnání s kupní cenou.

První odsouzený za manipulaci se sazbou LIBOR půjde na 14 let do vězení

Tom Hayes je podle královského soudu v Londýně vinen v případě manipulace s úrokovými sazbami.Za podvodné ovlivňování klíčové Londýnské mezibankovní úrokové sazby (LIBOR) byl odsouzen první člověk. Někdejší zaměstnanec banky UBS a Citigroup pětatřicetiletý Tom Hayes podle soudu v letech 2006 až 2010 manipuloval se sazbou LIBOR, aby se obohatil. Za to ho odsoudil na 14 let vězení.

Za zmíněnou sazbu si banky mezi sebou půjčují peníze na mezibankovním trhu v Londýně. Odvozeny jsou od ní finanční instrumenty a úvěry v hodnotě 450 bilionů dolarů.

Soud dal za pravdu obžalobě, která tvrdila, že Hayes vytvořil síť deseti traderů z různých velkých bank. Tato síť jeho pomocníků pak byla za úplatu schopná manipulovat s výší sazby, kterou určuje šestnáct velkých světových bank.

Rozpočet zachraňují peníze z Evropské unie, výběr DPH se ministerstvu stále nedaří

Přebytek státního rozpočtu ke konci července stoupl na 25,7 miliardy korun z červnových 22,6 miliardy korun. Loni v červenci byl rozpočet v přebytku 4,5 miliardy korun. Informovalo o tom v pondělí ministerstvo financí s tím, že jde o nejlepší výsledek hospodaření ke konci července od vzniku České republiky. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 100 miliard korun.

Výsledek hospodaření státu ovlivnily především příjmy rozpočtu. Stát totiž získal z EU o 49,3 miliardy Kč více než před rokem. O více než 12 miliard korun byly vyšší příjmy z pojistného na sociální zabezpečení a o více než pět miliard korun vyšší příjmy z daní z příjmů firem.

Ceny ropy dále klesají. Kvůli přebytku nabídky jsou až na půlročním minimu

Světové ceny ropy v pondělí dále klesaly a severomořská ropa Brent sestoupila na půlroční minimum k těsné blízkosti hranice 50 dolarů za barel. Ropu sráží nové doklady o rostoucím přebytku nabídky suroviny na globálním trhu a signály zpomalování poptávky v Číně.

Ropa Brent ztrácela kolem 15.30 jeden a tři čtvrtě dolaru na 50,45 dolarů za barel, což bylo nejméně od konce ledna. Od počátku července ztratila již 20 procent. Americká lehká ropa WTI oslabila o 1,15 dolaru na čtyřměsíční minimum 45,96 dolaru. Ceny se blíží šestiletým minimům z počátku roku.

Obama chce zelenou Ameriku. Do roku 2030 hodlá snížit emise o 32 procent

ObamaSpojené státy se pod taktovkou prezidenta Baracka Obamy chtějí změnit v předního bojovníka se změnami klimatu. Nástrojem k tomu se má stát prezidentský výnos, který poprvé v historii země omezí množství skleníkového plynu CO2 vypouštěného elektrárnami. "Změna klimatu není problém jiné generace," zdůraznil Obama.

Regulace, jejíž předběžná verze kolovala na veřejnosti přes rok, je nakonec o něco tvrdší, než se čekalo. Emise CO2 mají být do roku 2030 oproti úrovni z roku 2005 sníženy o 32 procent.

Podíl obnovitelných zdrojů energie na celkové výrobě elektřiny by měl ve stejném horizontu stoupnout na 28 procent ze současných 13 procent.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru