Světové ceny ropy v pondělí dále klesaly a severomořská ropa Brent sestoupila na půlroční minimum k těsné blízkosti hranice 50 dolarů za barel. Ropu srážejí nové doklady o rostoucím přebytku nabídky suroviny na globálním trhu a signály zpomalování poptávky v Číně.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Ropa Brent ztrácela kolem 15:30 jeden a tři čtvrtě dolaru na 50,45 dolarů za barel, což bylo nejméně od konce ledna. Od počátku července ztratila již 20 procent. Americká lehká ropa WTI oslabila o 1,15 dolaru na čtyřměsíční minimum 45,96 dolarů. Ceny se blíží šestiletým minimům z počátku roku.

Průzkum agentury Reuters na konci minulého týdne ukázal, že těžba ropy v členských zemích kartelu OPEC v červenci překročila úroveň 32 milionů barelů denně a dostala se nejvýše od roku 2008. V Saúdské Arábii byla těžba téměř na rekordu.

Na trhu už delší dobu panuje převis nabídky nad poptávkou a dominantní členové OPEC v čele se Saúdskou Arábií proti tomu záměrně nic nedělají, aby si zachovali a posílili svůj podíl na trhu. OPEC nejeví známky zásahu i přesto, že na trh se chystá přijít značný objem ropy z Íránu.

"Trh se znovu zaměřuje na situaci v nabídce a problémy s návratem Íránu na trh," řekl agentuře Reuters analytik australské firmy CMC Markets Ric Spooner.

Růst v čínském zpracovatelském průmyslu se v červenci nečekaně zastavil, ukázaly víkendové údaje. Zpráva zvýšila obavy z dalšího oslabování druhé největší ekonomiky světa.