Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Proběhne tisková konference energetické společnosti RWE v ČR a společnosti RWE Supply & Trading CZ k hospodářským výsledkům.

Praha. Otevře se nové vzdělávací centrum pro podnikání a gastronomii Makro akademie.

Hradec Králové. Uskuteční se tisková konference Lesů ČR k výsledkům hospodaření za první čtvrtletí a dodatečně vyhlášené veřejné zakázce na provádění lesnických činností s prodejem dříví na deseti územních jednotkách.

Hamilton. Mediální společnost Central European Media Enterprises (CME), která v České republice vlastní televizi Nova a další televizní stanice, oznámí čtvrtletní výsledky hospodaření.

Soul. Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics zveřejní výsledky hospodaření za první čtvrtletí.

Berlín. Německá banka Deutsche Bank zveřejní výsledky hospodaření za první čtvrtletí finančního roku.

Wolfsburg. Německý automobilový koncern Volkswagen oznámí výsledky hospodaření za letošní první čtvrtletí.

Moskva. Ruský plynárenský gigant Gazprom zveřejní výsledky hospodaření za 4. čtvrtletí.

Washington. Americká centrální banka (Fed) na závěr dvoudenní schůzky svého měnového výboru oznámí rozhodnutí o úrokových sazbách.

San Francisco. Začíná každoroční konference americké společnosti Microsoft o výzkumu a vývoji.


Z O2 budou dvě firmy. Dělení společnosti po deseti hodinách schválila valná hromada

Největší český operátor se bude dělit na dvě firmy. Odštěpení části O2 do nové firmy Česká telekomunikační infrastruktura (Cetin) v úterý schválila valná hromada společnosti po deseti hodinách jednání. Akcionáři na ní také souhlasili s výplatou dividendy.

Valné hromady se zúčastnil nezvyklý počet akcionářů. Odhadem přišlo 700 lidí, což je více než dvakrát tolik, než bylo běžné na předchozích valných hromadách. Hlasovat bylo navíc možné poprvé i korespondenčně. K většině bodů na programu se tak vyjadřovali majitelé drtivé většiny akcií O2.

Twitter prohloubil ztrátu. Zájem o nové produkty "direct response" je nízký

Akcie Twitteru vzrostly v úterý večer téměř o 5 procent (ilustrační foto).Americká internetová síť Twitter prohloubila v prvním čtvrtletí ztrátu na 162,4 milionu dolarů (4,1 miliardy korun) z loňských srovnatelných 132,4 milionu dolarů.

Příjmy sice prudce vzrostly, zaostaly však za očekáváním analytiků a firma současně snížila odhad příjmů na celý rok kvůli slabší poptávce po jejích produktech direct response. Vyplývá to z úterního prohlášení společnosti. Příjmy za tři měsíce do konce září stouply o 74 procent na 436 milionů dolarů. Analytici dotazovaní agenturou Thomson Reuters však očekávali příjmy až 456,8 milionu dolarů.

Česko se zbavuje podílu v největší balkánské papírně

Ministerstvo financí vyhlásilo dvoukolové veřejné výběrové řízení na prodej státního podílu 96,5 procenta ve slovinské papírenské společnosti Vipap Videm Krško. Vyplývá to z oznámení ministerstva financí na internetu. Očekávanou cenu MF nezveřejnilo. Český podíl na základním kapitálu firmy je 75,6 milionu eur (přes dvě miliardy korun). Prodej by měl být dokončen do konce roku.

Finančním poradcem ministerstva je poradenská společnost Ernst & Young. Právním poradcem je advokátní kancelář Dvořák, Hager & Partners.

Podíl zemědělských plodin v biopalivech klesne na sedm procent. Doplní je řasy a odpad

Biopaliva se budou vyrábět z odpadu a řas - Ilustrační foto.Europoslanci se shodli na omezení podílu biopaliv vyráběných ze zemědělských plodin na spotřebě energie v dopravě. Podle návrhu schváleného Evropským parlamentem by v roce 2020 neměl tento podíl přesáhnout sedm procent, což má zajistit větší zastoupení pohonných hmot vyráběných například z odpadů či řas.

Dosavadní pravidla stanovená Bruselem počítala s tím, že v roce 2020 budou energie z obnovitelných zdrojů v dopravě zastoupeny deseti procenty. Plodiny, z nichž se biopaliva vyrábějí, však i v důsledku této podpory ze strany EU začaly zabírat značné plochy zemědělské půdy a konkurovat výrobě potravin. Proto se unie rozhodla zajistit, aby ekologická paliva nebyla vyráběna pouze z plodin

Auta budou muset mít v Evropě systém eCall. Při havárii automaticky zavolají o pomoc

Všechna nová auta v Evropské unii budou muset mít systém eCall, který si po případné nehodě dokáže sám zavolat o pomoc. Novou povinnost automobilek v úterý definitivně schválil Evropský parlament. Nařízení se vztahuje na nové modely osobních automobilů a lehkých užitkových vozidel po 31. březnu 2018.

"Systém eCall výrazně zkracuje čas příjezdu záchranných složek v případě vážné nehody," říká česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD), která vedla vyjednávání z pozice zpravodajky. Tento systém tísňového volání automaticky upozorní hasiče a policisty na vážnou dopravní nehodu, protože sám zavolá na evropskou linku tísňového volání 112. Evropská komise věří, že počet mrtvých klesne o desetinu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru