Mezinárodní měnový fond (MMF) dal údajně Řecku tento měsíc najevo, aby jej zbytečně nežádalo o odklad dlužních splátek. Podle čtvrteční zprávy listu Financial Times to udělal poté, co jej řečtí činitelé neoficiálně kontaktovali ohledně možnosti odkladu plateb. Řecko má v květnu splatit fondu ve dvou splátkách takřka miliardu eur (zhruba 27 miliard korun). Řecké ministerstvo financí nicméně podle agentury Reuters popřelo, že by se Atény na MMF kvůli odkladu splátek obrátily.

Ředitelka MMF Christine Lagardeová ve čtvrtek uvedla, že fond za současné situace odklad splátek dluhu nedoporučuje. Upozornila také, že MMF žádné vyspělé ekonomice ještě nikdy odklad splátek neposkytl.

Britský list s odkazem na činitele z obou stran neoficiálních rozhovorů uvedl, že MMF Aténám vzkázal, že restrukturalizace jeho dluhu není možná a že mluvit o ní by bylo možné jen v rámci zcela nového záchranného programu. Přesvědčil tím prý Řecko, aby takovou žádost nepodávalo.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Jednání dokládají, že řecká vláda už jen obtížně získává peníze, jimiž by mohla vyplácet doma mzdy a důchody a zároveň hradit splatné dluhy. Zástupci řeckých věřitelů si podle listu nejsou jisti, zda Atény budou schopny fondu uhradit květnové splátky. V každém případě se situace plně vyjasní nejpozději do června, kdy bude muset Řecko splatit Evropské centrální bance dluhopisy v mnohem vyšším objemu, píše list.

Řecko musí MMF letos z prvního záchranného balíku z roku 2010 splatit celkem přes devět miliard eur. Atény minulý týden uhradily fondu dluh kolem 450 milionů eur, už tehdy ale někteří členové vlády tuto splátku vzhledem ke zhoršeným finančním možnostem země zpochybňovali.

Řecká vláda má mezinárodním věřitelům předložit program reforem, který je pro eurozónu podmínkou uvolnění zbylých úvěrů z druhého záchranného balíku v sumě 7,2 miliardy eur. Atény však stále nedodaly plán, který by věřitelé považovali za přijatelný.

Podle informovaných zdrojů agentury Reuters dojdou řecké vládě rezervy po 20. dubnu. Vláda si podle nich ale bude moci ještě pár týdnů vypomáhat jednorázovými opatřeními, zejména stahováním hotovostních rezerv státních podniků.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru