Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) považuje některé řecké firmy za "dobrou sázku" a doufá, že začne poskytovat půjčky vybraným firmám v zemi do několika měsíců. Řekl to prezident EBRD Suma Chakrabarti.

EBRD minulý měsíc oznámila, že spustí pětiletý úvěrový a investiční program v Řecku. Vlády EU doufají, že tento program může posílit místní podniky a ekonomický růst, a pomoci tak ekonomice sužované obrovským dluhem veřejného sektoru.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Chakrabarti dodal, že banka by mohla během několika měsíců začít půjčovat firmám v odvětvích, která nejsou považována za kontroverzní, jako financování obchodu a komunální služby. Další projekty by mohly následovat ve chvíli, kdy se vyjasní politická situace.

"Myslím si, že tam bude řada podniků, řeckých podniků, které budou potřebovat kapitálovou injekci a jsou potenciálně velmi dobrými sázkami," citovala agentura Reuters Chakrabartiho. Dobré vyhlídky mají také projekty na zlepšení energetické efektivity a přeshraniční projekty spojující Řecko s jihovýchodní Evropou.

Atény již loni požádaly, aby je EBRD zařadila mezi země, ve kterých působí. Celý proces však zbrzdila nejistota spojená s lednovými parlamentními volbami v Řecku. Na počátku minulého měsíce EBRD oznámila, že její akcionáři schválili investice v Řecku do roku 2020.

EBRD byla založena v roce 1991, aby pomáhala bývalým komunistickým zemím střední a východní Evropy a Sovětského svazu při přechodu k tržnímu hospodářství. V České republice již nějaký čas neinvestuje, protože země podle pravidel EBRD dosáhla dostatečného stupně transformace ekonomiky.

Řecko již měsíce vede jednání se svými věřiteli o fiskálních opatřeních, rozpočtových cílech a privatizaci. To jsou body, jejichž splnění požadují věřitelé k uvolnění slíbené pomoci. Řecko má dostat ze záchranného programu ještě 7,2 miliardy eur. Pokud se strany do konce dubna nedohodnou, hrozí, že Řecku dojdou peníze.