Nálada německých spotřebitelů se dále zlepšuje a vystoupila na nejlepší úroveň za více než 13 let. Přispívají k tomu mimo jiné nízké ceny ropy, díky kterým zůstává spotřebitelům v peněženkách více peněz na další utrácení. Ukázal to index důvěry, který ve čtvrtek zveřejnila výzkumná společnost GfK.

Index důvěry na březen stoupl o 0,4 bodu na 9,7 bodu, což byl nejvyšší údaj od října 2001. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali růst indexu pouze na 9,5 bodu.

Soukromá spotřeba překonala vývoz a stala se hlavním pohonem ekonomického růstu Německa. Očekává se, že by mohla podporovat ekonomiku i nadále, protože odborový svaz IG Metall se dohodl na zvýšení mezd pro 3,7 milionu zaměstnanců v kovoprůmyslu o 3,4 procenta.

Podle GfK spotřebitelé nereagovali na napětí mezi západními zeměmi a Ruskem kvůli Ukrajině, ani na napětí kvůli záchrannému programu pro Řecko. "Spotřebitelé jsou stále optimističtější," uvedl analytik GfK Rolf Bürkl. "Kolaps cen energií zvyšuje kupní sílu domácností a poskytuje prostor pro nákup dalších věcí," dodal.

Spotřebitelé rovněž očekávají, že ekonomika bude pokračovat v růstu za pomoci nízké inflace a slabého eura, což podporuje vývoz, a nízkých cen energií. Optimističtí jsou spotřebitelé také ve výhledu svých budoucích příjmů, částečně díky příznivé situaci na trhu práce. Ochota spotřebitelů k nákupům je nejvyšší od prosince 2006, tedy od doby těsně předtím, než německá vláda zvýšila daň z obratu.

Nezaměstnanost je v Německu na rekordním minimu

Míra nezaměstnanosti v Německu zůstala v únoru třetí měsíc za sebou na rekordním minimu 6,5 procenta. Vyplývá to ze sezonně očištěných údajů, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový úřad práce. Zpráva podle analytiků posiluje očekávání, že soukromá spotřeba dál podpoří růst největší evropské ekonomiky.

Výsledky jsou v souladu s očekáváním analytiků dotazovaných agenturou Reuters. Počet nezaměstnaných se v únoru snížil o 20 000 na 2,812 milionu, analytici čekali pokles jen o 10 000. Podle sezonně neupravených údajů míra nezaměstnanosti klesla na 6,9 procenta z lednových sedmi procent. Počet nezaměstnaných se pak snížil o 14 600. "V únoru pokračoval pozitivní trend na trhu práce. Nezaměstnanost klesla a zaměstnanost si zachovává svůj růstový trend," konstatoval šéf spolkového úřadu práce Frank-Jürgen Weise.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru