Důvěra v českou ekonomiku v listopadu stoupla na 10,1 bodu, proti říjnu byla výše o 1,3 bodu. Zrychlila tak svůj předchozí růst. Důvěra spotřebitelů se poprvé za víc než 7,5 roku dostala nad nulu. Mezi podnikateli se důvěra zvýšila ve stavebnictví a službách, naopak v průmyslu a v obchodě se snížila. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad.

Celkový ukazatel důvěry podnikatelů proti říjnu vzrostl o 0,8 bodu na 12,3 bodu. Důvěra spotřebitelů se zvýšila o 3,3 bodu na 1,3 bodu. Poprvé od března 2007 tak v očekávání spotřebitelů převažovalo zlepšení situace nad zhoršením. 

"Česko se stává ostrůvkem naplněným optimismem, zatímco podnikatelská nálada kolem nás je pesimistická," glosuje údaje analytik ČSOB Peter Dufek. Podle něj se spotřebitelé, kteří ekonomice věří nejvíce za posledních šest let, méně bojí budoucnosti, nezaměstnanosti a inflace a hodlají i méně spořit.

Důvěra spotřebitelů je podle analytika Home Credit Michala Kozuba srovnatelná s předkrizovým obdobím. Lidé ztrácí obavy z ekonomického vývoje v budoucnu a primárně se neobávají nezaměstnanosti, která nyní klesá. Ceny v současnosti téměř nerostou, zato nominální platy ano. Koupěschopnost tak roste, a lidé to již vnímají, podotkl Kozub.

S tím ovšem nesouhlasí Dufek. "Pokud vezmeme v úvahu aktuální nepříliš vysoký růst mezd, tak ale nemusíme nutně čekat dramatické utrácení obyvatel před Vánocemi," dodal.

Ukazatel důvěry ve stavebnictví se v porovnání s říjnem zvýšil o šest bodů na minus 24 bodů, zůstává ale jako jediný v minusu. Růst podle ČSÚ podpořilo pokračující příznivé počasí. Stavebníci hlásí vyšší poptávku a očekávají pro příští tři měsíce mírné zrychlení tempa práce a zvýšení zaměstnanosti. Stoupla také důvěra ve vybraných odvětvích služeb o 3,3 bodu na 32,3 bodu, firmy lépe než v říjnu hodnotí ekonomickou situaci a mají také vyšší očekávání pro další období.

V obchodě ukazatel důvěry klesl o 4,7 bodu na 11 bodů. Zvýšily se zásoby a zhoršila se ekonomická očekávání pro příští tři měsíce. V průmyslu se důvěra snížila o bod na dva body, a je tak jako jediná nižší než před rokem. Průmyslovým podnikům se mírně snížila poptávka a jejich očekávání pro příští půlrok.

"V případě podnikatelské důvěry je vývoj nerovnoměrný s tím, že průmysl a obchod hlásí pokles důvěry, zatímco služby a také stavebnictví, jež těžilo z příznivého počasí, hlásí nárůst důvěry," říká analytik Generali PPF Asset Management Radomír Jáč. Firmy podle něj vnímaly slabší poptávku, a proto byly i méně optimistické.

Domácí průmysl podle Jáče pocítil zpomalení růstu průmyslu v eurozóně a Německu. Pro další růst českého průmyslu bude nutné, zda bude eurozóna schopná v příštím roce restartovat tempo růstu. "Případné zpomalení tempa růstu tuzemského průmyslu coby reflexe slabého růstu v eurozóně by se totiž mohlo přelít do dalších sektorů české ekonomiky a následně i do důvěry spotřebitelů," varuje Jáč.