Vedení ČSA začalo rozdávat výpovědi. Restrukturalizaci spočívající ve snižování mezd a v masivním propouštění ve středu podpořil jejich menšinový vlastník, Korean Air. Informaci potvrdil mluvčí společnosti Daniel Šabík. Většina letušek a stevardů, kterých se propouštění nejvíce týká, se vyslovila pro stávku. Firma již v září oznámila, že propustí také třetinu pilotů.

Stevardi a letušky se proti současnému restrukturalizačnímu plánu bouří nejvíce. Drtivá většina z nich se v nedávném hlasování vyjádřila pro zahájení stávky. Výsledek hlasování, ve kterém stávku podpořilo 97 procent hlasujících letušek a stevardů, rozeslaly ve čtvrtek zaměstnancům ČSA prostřednictvím e-mailu odbory.

Hlasování ale neznamená, že stávka bude, musely by ji ještě oficiálně vyhlásit odbory zastupující palubní průvodčí. Piloti zatím stávkovat nebudou. Nejprve by museli o protestu rozhodnout v hlasování, což zatím nechystají.

ČSA už v září oznámily, že propustí 77 pilotů, 172 palubních průvodčích a 66 technicko-hospodářských pracovníků. Nyní zaměstnávají 230 pilotů, téměř 400 palubních průvodčích a skoro 270 pracovníků v administrativě. Loni ČSA prodělaly téměř miliardu korun.

"Fakticky propouštění začalo už koncem minulého týdne, týkalo se ale pouze administrativních pracovníků," uvedl Šabík. Nyní vedení společnosti rozdalo první výpovědi i provozním pracovníkům. Celkem ČSA v rámci restrukturalizačního plánu hodlá propustit 77 pilotů, 66 pracovníků v administrativě a přes 170 palubních průvodčích.

Propouštět chtějí především Korejci

Minoritní akcionář ČSA, Korean Air, souhlasí s navýšením kapitálu, které má zmírnit hospodářské problémy aerolinek. Korean Air si ale vymínila, že finanční injekci bude provázet právě radikální snižování nákladů.

Majoritním vlastníkem dopravce je dosud stát, to se má ale změnit v souvislosti s převodem 34procentního podílu akcií ČSA ze státního Českého Aeroholdingu na společnost Travel Service. Českému Aeroholdingu v ČSA po dokončení transakce zůstane 19,74 procenta, 44 procent má korejský dopravce, 34 procent získá Travel Service a zbylá 2,26 procenta drží Česká pojišťovna.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) opakovaně naznačil, že stát má v ČSA malou moc, přestože oficiálně drží majoritu a restrukturalizace je nezbytná.

Travel Service prostřednictvím Korean Air v ČSA koupil 34procentní podíl. Využil k tomu opce Korean Air, která měla na zbylé akcie státního Českého Aeroholdingu podle smlouvy s vládou Petra Nečase předkupní právo. Obchod musí schválit Evropská komise a antimonopolní úřady v Rusku, na Ukrajině a v Izraeli, kde uvedené letecké společnosti podnikají.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru