Co se dnes děje:

Praha. Na výstavišti v pražských Letňanech končí mezinárodní veletrh elektrotechniky, elektroniky a energetiky For Electron a výroby a rozvodu elektrické energie For Energo.

Praha. Společnost Ryanair představí plán dalšího působení a rozvoje v Česku.

Praha. Koná se veřejné projednání Aktualizace státní energetické koncepce včetně posouzení vlivů koncepce na životní prostředí.

Frankfurt. Zasedá Rada guvernérů Evropské centrální banky.

Ryanair prozradí své "české" plány

Společnost Ryanair představí plán dalšího působení a rozvoje v České republice a na Letišti Václava Havla Praha.

Nízkonákladové aerolinky se minulý týden - po více než třech letech – rozhodly vrátit Prahu do svých letových plánů. Největší evropský lowcostový dopravce zařadil českou metropoli mezi devět nových destinací, které propojí s Dublinem.

Jedna z divizí výrobce airbusů vyhodí až 8 tisíc lidí

Evropský výrobce letecké techniky EADS plánuje zrušit až pětinu ze zhruba 40 tisíc pracovních míst ve své nově vytvořené divizi pro zbrojní a vesmírné aktivity. Informovala o tom ve středu agentura DPA, která se odvolává na nejmenovaný zdroj.

Mluvčí společnosti se ke zprávě odmítl vyjádřit. Podnik prý podrobnosti zveřejní v pondělí 9. prosince, kdy by měl oznámit i plány na restrukturalizaci divize.

EADS letos v červnu oAirbusy pro dálkové letyznámila, že od začátku příštího roku sloučí své zbrojní a vesmírné aktivity do jedné divize. EADS tehdy také uvedla, že změní své jméno na Airbus Group. Bude se tak jmenovat po své divizi výroby letadel.
V červenci firma uvedla, že v důsledku spojení své zbrojařské části a jednotky vesmírných aktivit nevylučuje rušení pracovních míst. EADS je mateřskou společností evropského výrobce letadel Airbus.

Věřitelé opět přeruší inspekci v Řecku, vrátí se v prosinci

Zástupci trojky mezinárodních věřitelů Řecka přeruší ve čtvrtek již podruhé svou nynější inspekci a do Atén se vrátí až začátkem prosince. Sdělil to dnes činitel řeckého ministerstva financí. Mezi oběma stranami nadále přetrvávají rozpory v otázce rozpočtových úspor na příští rok.

Poslední inspekce Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu začala v září, kvůli sporům však byla v říjnu přerušena a obnovila se až 4. listopadu. Inspektoři navštěvují Atény pravidelně, aby překontrolovali plnění podmínek záchranných úvěrů a doporučili, zda Řecku uvolnit další splátky ze záchranného úvěru.

Věřitelé a řecká vláda se nedokázali shodnout, jak zaplnit díru v rozpočtu na příští rok ve výši dvě miliardy eur (54,5 miliardy korun).

Fed zvažuje omezení podpory, když to ekonomika dovolí

Americká centrální banka (Fed) by v případě pozitivního vývoje ekonomiky mohla zahájit ústup od krajně uvolněné měnové politiky na jednom z příštích zasedání svého měnového výboru.

Vyplývá to ze zápisu, který dnes Fed vydal ze zasedání výboru z konce října. Zlato a ropa začaly po zveřejnění zápisu zlevňovat, oslabovat začaly také akcie. Dolar se naopak vydal vzhůru.

"Mnozí členové zdůrazňovali, že současný program nákupů aktiv závisí na ekonomických datech," píše se v zápisu. "Někteří poukazovali na to, že pokud to ekonomická situace dovolí, výbor by mohl rozhodnout o zpomalení těchto nákupů na jednom z několika příštích zasedání."

České dráhy koupí od ČD Cargo vagony a lokomotivy

V ČD Cargo se má propouštět. Odbory ale s jednáním vyčkávají na nového ministra. (Ilustrační foto)České dráhy plánují odkoupit od své ztrátové dceřiné společnosti ČD Cargo 80 lokomotiv a 4500 vagonů určených do šrotu. Nákladní dopravce za ně získá 360 milionů korun, což podpoří jeho podnikání. Napsala to ve svém čtvrtečním vydání Mladá fronta Dnes.

Dráhy zakoupené vozy sešrotují samy, řekl deníku generální ředitel Českých drah Dalibor Zelený. "ČD Cargo potřebuje posílit likviditu, aby mělo vozy pro nové zakázky," dodal.

S vedením nákladního dopravce nyní odbory jednají o nové kolektivní smlouvě. Návrh předložený zaměstnavatelem počítá s propuštěním 411 zaměstnanců a omezováním zaměstnaneckých benefitů. Odboráři chtějí jednání přerušit a pokračovat až po jmenování nového ministra dopravy.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru