Zisk americké společnosti Exxon Mobil, která je podle tržní hodnoty největší veřejně obchodovanou společností na světě, v prvním čtvrtletí mírně vzrostl a dosáhl 9,5 miliardy dolarů (asi 187,5 miliardy Kč). O rok dříve činil 9,45 miliardy USD.

K nárůstu zisku přispěly hlavně lepší výsledky chemické součásti. Celková produkce ropy a zemního plynu ale ve srovnání s loňskem klesla o 3,5 procenta.

Čtvrtletní tržby klesly o 12 procent na 108,8 miliardy USD (2,1 bilionu Kč). Čistý zisk na akcii činil 2,12 USD, a překonal tak odhady analytiků v anketě agentury Reuters. Ti čekali zisk 2,05 USD.

Exxonu částečně pomohly nízké ceny zemního plynu v Severní Americe, díky čemuž zisk v chemické součásti vzrostl o 62 procent. Příjmy z průzkumu a těžby se ale snížily o 9,8 procenta.

Exxon je největším producentem ropy na světě, jehož akcie se obchodují na veřejných trzích. Firma podle serveru The Wall Street Journal usiluje o zvýšení zásob a těžby. Mimo jiné vytváří společné podniky se silnými hráči na trhu, včetně ruské společnosti Rosněfť. Chce tak získat přístup ke zdrojům v arktické oblasti. exxon graf

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru