Exportérům, na nichž je česká ekonomika silně závislá, by se mohlo při jednání s byrokracií aspoň trochu ulevit. Během příštího roku mají ve všech krajských městech vzniknout centra, kde vývozci dostanou všechna potřebná razítka a povolení.

"Některé firmy musí kvůli exportu mít třeba povolení od ministerstva zahraničí, průmyslu, obrany či potvrzení Hospodářské komory. Musí kvůli tomu jezdit do Prahy, někdy i několikrát, protože úřady nemají sjednocené otevírací hodiny," vysvětluje viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar, který se na projektu nazývaném jako one-stop-shop pro exportéry podílí.

Ministr průmyslu Martin Kuba (ODS) odhaduje, že kontaktní kanceláře, které budou fungovat jako takové CzechPointy pro vyvážející firmy, by mohly být připravené během několika měsíců.

"Začínáme na tom pracovat, je to jedna z věcí, na kterou si podniky hodně stěžují. Příští rok by to mělo být," dodává první místopředseda ODS.

Sami podnikatelé jsou ale opatrní. "Když nám ubude papírování, bude to jenom dobře. Ale zatím to je dost nekonkrétní, musíme si počkat na více detailů, chceme se o tom bavit," říká Jiří Šilhan z PAS Jablonec, který je zároveň jedním z lídrů Asociace exportérů.

 

Podrobnosti o chystané vládní podpoře exportu a ekonomiky přinášejí čtvrteční Hospodářské noviny.

Čtěte více v Hospodářských novinách
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru