Eurozóna v září vytvořila na účtu obchodní bilance přebytek 9,8 miliardy eur (asi 250,7 miliardy Kč), což je meziročně nárůst na více než pětinásobek, respektive o 476 procent.

Podle statistického úřadu Eurostat je to zásluha především Řecka a Portugalska, jimž prudce vzrostl objem vývozu.

Vývoz z Řecka a Portugalska od začátku roku vykazuje solidní růst. V těchto zemích se přitom kvůli vysokému čerpání úvěrů dlouhá léta vytrvale zvyšoval dovoz, což obě země zatížilo vysokými dluhy.

Export je teď v eurozóně jedním z mála zdrojů růstu. Eurozóna jako celek ve třetím čtvrtletí znovu spadla do recese, od roku 2009 už podruhé. Potíže jsou zřejmé hlavně na jihu eurozóny.

Přestože Itálie, Španělsko a Portugalsko se potýkají s recesí, zatímco Řecko je v hluboké krizi, všechny tyto země dokázaly od ledna do srpna meziročně zvýšit export. Naopak dovoz jim klesl. To signalizuje, že jejich ekonomiky se začínají strukturálně měnit.

Největší změny lze pozorovat právě v Portugalsku a Řecku, což jsou dvě ze tří členských zemí eurozóny, které čerpají mezinárodní finanční pomoc. Obě země desítky let hojně dovážely a spotřebovávaly, podle statistiky ale znovu více vyvážejí.

Export z Řecka se za prvních osm měsíců letošního roku meziročně zvýšil o 11 procent, zatímco dovoz o 13 procent klesl. Vývoz z Portugalska se o deset procent zvýšil, dovoz o pět procent klesl. Po zohlednění sezonních faktorů se vývoz z Řecka v září proti srpnu zvýšil o 9,7 procenta, což byl největší nárůst ze všech zemí eurozóny.

Z více než poloviny se na vývozu z eurozóny podílí Německo. To od ledna do srpna bez sezonního přepočtu zvýšilo vývoz o pět procent. Slabý dovoz v zemích, jako je Německo a Francie, svědčí hlavně o poklesu domácí poptávky v důsledku dluhové krize.

Objem dovozu do Německa se od ledna do srpna meziročně zvýšil jen o dvě procenta. Podobně ve Francii dovoz vzrostl o tři procenta. Zatímco Německo má největší ekonomiku v eurozóně, Francie má druhou největší.