Hlavní dění a očekávané události:

  • Řecký parlament schválil v noci balík úsporných opatření.
  • Itálie prodala pokladniční poukázky za 8,5 miliardy eur, průměrný výnos klesl
  • Dnes by Řekové měli dotáhnout dohodu se soukromými věřiteli o výší odpisu jejich dluhů a jejich náhradě novými dluhopisy. 
  • Šéf řecké pravicové Nové demokracie a pravděpodobně vítěz dubnových předčasných voleb Antonis Samaras prohlásil, že seznam škrtů slíbených EU a MMF by se měl po volbách přepracovat. Přitom součástí pomoci ve výši 130 miliard eur má být i slib, že škrty budou prosazeny i po volbách.
  • Americký prezident Barack Obama předložil Kongresu návrh rozpočtu na příští fiskální rok. Chce podporu růstu i vyšší daně pro bohaté.
  • Večer v 19:00 proběhne neformální jednání německé kancléřky Angely Merkelové s premiéry Dánska, Nizozemska a Estonska o vývoji v Evropské unii a eurozóně. 

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
13.2.2012 19:26 | Wall Street táhne nahoru řecká dohoda i rekord Applu

Americké akcie dopoledne posílily poté, co řecký parlament schválil reformy a úspory nezbytné k získání nové finanční pomoci a odvrácení hrozícího bankrotu. Akcie technologického gigantu Apple se vyšplhaly na nové rekordní maximum.

Kolem poledne newyorského času (18:00 SEČ) se nejsledovanější Dow Jonesův index zvýšil o 0,5 procenta na zhruba 12.862 bodů. Širší index Standard & Poor's 500 stoupl také o 0,5 procenta na 1350 bodů a index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 0,7 procenta na 2925 bodů.

"Schválení (řeckých reforem a úspor) skutečně výrazně snižuje napětí ohledně eurozóny," uvedl jeden z analytiků společnosti ACE Investments. Řecko však ještě musí přesvědčit eurozónu, že schválená opatření skutečně zrealizuje, napsala agentura Reuters.

Cena akcií Applu dnes poprvé v historii překročila 500 dolarů za kus.

13.2.2012 18:44 | ECB opět nechala nákupy dluhopisů zemí eura na minimální úrovni

Evropská centrální banka (ECB) minulý týden ponechala nákupy státních dluhopisů na velmi nízké úrovni už třetí týden za sebou.

Objem nákupů se snížil na 59 milionů eur (1,5 miliardy Kč) ze 124 milionů eur v předešlém týdnu a 63 milionů eur o týden dříve.

Prudké omezení kontroverzních nákupů jí umožnilo výrazné zlepšení situace na trhu dluhopisů zemí eurozóny od druhé poloviny ledna.

ECB od začátku nákupů dluhopisů na trhu v květnu 2010 utratila tímto způsobem celkem 219,5 miliardy eur, uvedla agentura Reuters. Ještě v týdnu do 20. ledna ECB vydala na nákupy 2,2 miliardy eur, poté je ale snížila na minimum.

13.2.2012 18:10 | Anketa mezi analytiky: Řecko už nemá prostor dělat chyby. Země míří do otroctví

Podle bývalého ministra financí Ivana Pilipa se zdá, že země se přiblížila na hranici chaosu. "Reakce Řeků na problémy podstatně odlišná od zemí jako Litva nebo Lotyšsko, kde úsporná opatření měla podobný rozsah a proběhla bez větších otřesů. Velkou ochotu k solidaritě pohled na obrázky z Řecka v jiných zemích určitě nevzbudí, dodává Pilip.

Názory analytiků Marka, Michla, Sobíška, Pilipa Gapka, Kozuba a Šichtářové si přečtěte ZDE

13.2.2012 18:02 | Obama oznámil návrh rozpočtu pro 2013, do deseti let chce snížit dluh o 4 biliony dolarů

Americký prezident Barack Obama zaslal Kongresu návrh rozpočtu na fiskální rok 2013, který začne v říjnu.

Počítá se v něm s výdaji 3,8 bilionu dolarů a schodkem kolem 900 miliard dolarů.

Šéf Bílého domu chce rozpočtem podpořit růst ekonomiky, která podle něj po nedávné hluboké recesi nabývá na síle. Zároveň požaduje vyšší daně pro nejbohatší Američany.

Dálnice i víc peněz pro učitele

Obama počítá s podporou infrastruktury, počínaje výstavbou nových dálničních tahů a konče modernizací škol. Prezident také chce více peněz pro učitele. Daňovými úlevami hodlá podpořit firmy, které budou ve Spojených státech vytvářet nová pracovní místa. Na tvorbu míst a infrastrukturu by v rozpočtu celkem mělo jít kolem 800 miliard dolarů.

Obama zopakoval svůj dlouhodobý požadavek vyšších daní pro nejbohatší Američany, kteří by podle něj měli platit nejméně třicetiprocentní daň z příjmu. Prezident také chce vyšší daň z dividend.

"Při tvorbě rozpočtu jsme se řídili myšlenkou, že naší zemi se vždycky dařilo, když každý měl spravedlivou příležitost. Návrh odmítá pojetí ekonomiky, kde se každý stará jen o sebe, které přispělo k prohloubení propasti mezi nejbohatšími a nejchudšími Američany," řekl.

Snížit dluh o 4 biliony do 2022

Dodal, že v návrhu hodlá bojovat i obřími deficity amerických rozpočtů. Podle něj by se za deset let měly snížit o čtyři biliony dolarů. Schodek 900 miliard dolarů plánovaných na příští rok je ale opět vysoký. Americká média se shodují, že návrh zaměřený hlavně na výdaje pro boj s deficitem příliš nedělá, i když Obama mluví o citlivých škrtech. S menším rozpočtem se bude muset smířit armáda, méně peněz bude vyčleněno i na vesmírné programy.

Zadlužení Spojených států dosahuje asi 15 bilionů dolarů (více než 287 bilionů Kč). V posledních čtyřech letech se deficit rozpočtu vždy pohyboval nad hranicí jednoho bilionu dolarů, což je podle většiny ekonomů jen stěží udržitelné. Letošní deficit má ještě činit asi 1,33 bilionu dolarů, což by představovalo zhruba 8,5 procenta hrubého domácího produktu.

13.2.2012 17:25 | Koruna posílila, dolar je zpět pod 19 Kč

Česká měna v úvodu týdne posilovala a k dolaru překonala úroveň 19 korun za dolar. Kolem 17:00 k dolaru proti pátku zpevnila o 11 haléřů na 18,98 Kč/USD. Vůči euru byla silnější o desetník na 25,08 Kč/EUR, vyplývá z údajů serveru Patria Online.

Vývoj v regionu podle Miroslava Frayera z Komerční banky korespondoval se situací na globálních trzích, kde náladu povzbudily zprávy ohledně schválení fiskálních opatření ze strany řeckého parlamentu.

Analytik Patria Finance Tomáš Vlk uvedl, že koruna zareagovala na pozitivní vývoj v regionu. "Hlavním zdrojem růstu byl pro region pohyb akciových trhů, které si připisují zisky, poté co Řecko schválením potřebných reforem vykročilo dál k mezinárodní finanční pomoci," upozornil.

Podle Vladimíra Pikory z Next Finance bude další osud kurzu koruny záviset na vývoji kurzu eura. "Koruna se pohybuje inverzně ke kurzu dolaru k euru. To znamená, že čím byl dnes dolar k euru slabší, tím byla koruna silnější," uvedl.

Frayer dodal, že regionální měny na počátku nového týdne zpevňovaly. Nejvíce si polepšil maďarský forint, který si vůči euru připsal více než procento. Polský zlotý posílil o půl procenta.

13.2.2012 17:18 | Francie a Belgie zrušily zákaz "shortsellingu"

Francouzský úřad pro dohled nad finančním trhem AMF zrušil zákaz spekulativních prodejů "nakrátko", který loni v srpnu zavedl pro akcie desítky domácích finančních institucí. AMF to zdůvodnil zlepšením situace na trhu. K částečnému zrušení zákazu standardních spekulací na pokles cen dnes přistoupila i Belgie.

"Platnost opatření zakazujícího zaujímání krátkých pozic u akcií konkrétních francouzských finančních institucí skončila 11. února," sdělil AMF. Zároveň zavedl nový režim informování o vstupu do "krátkých pozic". V nich si obchodník příslušné cenné papíry půjčí na určitou dobu, vzápětí je prodá a sází na to, že je bude moci do stanovené doby koupit zpět na nižší cenu.

Zmatek na burze

O zrušení zákazu dopoledne informovaly agenturu Reuters informované zdroje. AMF však oficiální sdělení poskytla až po 13. hodině, což vyvolalo na trhu zmatek. Jeden z obchodníků nastalou situaci označil za pohyb v "šedé zóně".

Zrušení zákazu prodejů nakrátko by mělo zvýšit likviditu na akciovém trhu a zmírnit rozsah cenových pohybů. Akcie některých francouzských bank letos vzrostly už o 20 až 40 procent díky tomu, že Evropská centrální banka poskytla bankovnímu sektoru obrovský objem levných peněz.

Zákaz "shortsellingu" se týkal akcií BNP Paribas, Société Générale, Crédit Agricole, Natixis, AXA, April, CNP, Crédit Mutuel-CIC, Scor a Euler Hermes.

Belgický úřad pro regulaci trhů oznámil, že povoluje u akcií a jejich derivátů kryté prodeje nakrátko, zatímco v platnosti ponechal zákaz nekrytých transakcí. V nich obchodníci cenné papíry nevlastní a v transakci se k určenému datu jen vyrovnává výsledek sázky.

K zákazu nekrytých prodejů se některé země eurozóny nakrátko uchylovaly už v roce 2010 po vypuknutí řecké dluhové krize. Loni v létě s novou vlnou otřesů na trzích zákazy prodejů znovu zavedly Itálie, Francie, Španělsko, Belgie a Řecko, propady to ale nijak nezastavilo.

13.2.2012 17:02 | Glosa Vladimíra Pikory: Řecký seriál nekončí

Vladimír Pikora, hlavní ekonom NextFinance

Situace na finančních trzích je už zase pěkná divočina. Dolar nejprve oslabil, aby se následně vrátil k otevíracím hodnotám. Obchodníci zvyklí obchodovat na základě toho, jak rostou či klesají úrokové sazby či míra nezaměstnanosti, musí nyní sledovat politická jednání v Řecku.

Jde jim to jako Šichtařové psaní na klávesnici poté, co si razantním bušením odřela z kláves jednotlivá písmenka: politickým jednáním nerozumí, protože jim nerozumí nikdo.

Nerozumí jim, protože jsou jemně řečeno zvláštní. Jeden den se dozvíte, že byla uzavřena dohoda, aby se druhý den ukázalo, že se jedná o další dohodě. Takový nekonečný televizní seriál. Poslední díl byl o tom, jak premiér v neděli prosadil v parlamentu úsporný balíček.

Trhy zajásaly a doufaly, že tím je to z krku. Aby během dneška začaly tušit, že nekonečný seriál nekončí.

13.2.2012 16:52 | Alespoň trochu dobrá zpráva pro Portugalsko: Rekordní zájem o tamní hotely

Počet zahraničních návštěvníků Portugalska, kteří přenocovali v tamních hotelech, se v loni zvýšil o devět procent na nový rekord 7,44 milionu. Překonal tak dosavadní maximum 7,12 milionu z roku 2008.

Příjmy hotelů se dostaly na nejvyšší úroveň za tři roky, oznámil portugalský statistický úřad.

Tržby portugalských hotelů vzrostly o šest procent na 1,91 miliardy eur (zhruba 48 miliard Kč). Skončily tak těsně pod rekordní úrovní 1,96 miliardy eur z roku 2008, kdy ve světě propukla hluboká ekonomická recese.

Celkový počet ubytovaných v portugalských ubytovacích zařízeních včetně domácích návštěvníků se loni zvýšil rovněž na nové maximum 14,1 milionu z předloňské úrovně 13,6 milionu lidí. Zákazníci zde strávili o šest procent více času, v průměru 2,8 noci.

Celkové příjmy z turistiky se na výkonu portugalské ekonomiky podílejí asi deseti procenty.

13.2.2012 16:45 | Pražská burza posílila o dvě procenta

Pražská burza zahájila týden růstem o dvě procenta. Během dne se však pohybovala ještě o víc než půl procentního bodu výš. Po pátečním pádu se tak index PX vrátil zpět nad 1000 bodů.

Nejvíce posílila mediální CME, která si připsala 7,47 %. DEveloper ORco vzrostl o 4,49 %, Autobazar AAA o 3,44 %.

Akcie banky Erste posilovaly ještě v 14:00 o více než čtyři procenta, nakonec zakončily na + 1,95 %. Druhý bankovní titul v Praze - Komerční banka - vzrostl o 2,72 %.

V červených číslech skončily v pondělí jen dva tituly - Kit Digital (- 2,79 %) a Pegas Nonwovens (- 0,42 %).

13.2.2012 16:25 | Merkelová souhlasí se Sorosem: škrty zachovat, vytvořit plán na podporu růstu

Máme zde vyjádření Angely Merkelové, které je ve shodě s tím, co přinášíme v předchozím příspěvku z rozhovosu s Georgem Sorosem.

Merkelová řekla novinářům v Berlíně, že žádné změny v dohodě s Řeckem nemůžou být a ani nebudou (po dubnových vlobách chce o škrtech vyjednávat pravděpodobný vítěz voleb a budoucí řecký premiér Antonis Samaras).

Německá kancléřka taky uvedla, že v březnu se začne jednat o plánu na podporu hospodářského růstu Řecka.

Právě dvě fáze - škrty a následně plán na podporu růstu, zmiňuje v rozhovoru Soros jako řešení evropské dluhové krize.

Související