"Euro je fantastickou měnou, silnou, okouzlující, která není v ohrožení," prohlásil Ilves, jehož země od letošního ledna nahradila korunu společnou evropskou měnou. Dodal, že díky euru získali investoři důvěru v tuto pobaltskou republiku, a skončily tak spekulace o měně.

Odpovědnost některých vlád

"Za současnou krizi není zodpovědné euro, ale chování některých vlád," uvedl Ilves k dluhovým potížím, které v posledních měsících vážně otřásají eurozónou. Prezident proto vyzval ostatní země platící eurem, aby dodržovaly finanční disciplínu. V této souvislosti zdůraznil, že jedině Estonsko a Lucembursko dodržují stanovená pravidla, podle kterých je třeba držet rozpočtový schodek pod třemi procenty HDP a celkové zadlužení pak po 60 procenty výkonu ekonomiky.

Ilves také uvítal páteční výsledek unijního summitu v Bruselu, kde se eurozóna dohodla na budoucím zpřísnění fiskální politiky členských států.

Euro na konci týdne posílilo

Euro už v pátek posílilo díky spekulacím o tom, že nový čínský investiční fond by mohl poskytnout potřebné finance silně zadluženým evropským zemím. Nárůst byl ale pouze mírný, protože výsledky summitu Evropské unie zatím nerozptýlily obavy investorů ohledně dluhové krize v eurozóně. Jednotná evropská měna vůči dolaru stoupla o 0,2 procenta na 1,3364 USD.

Při řešení dluhové krize v eurozóně sice bylo dosaženo určitého pokroku, podle analytiků se však evropským představitelům pravděpodobně nepodařilo přesvědčit Evropskou centrální banku (ECB) k výrazném posílení nákupů dluhopisů problémových zemí. Snahu o vytvoření užší fiskální unie, která by ochránila euro, navíc provázejí rozpory.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru