Americký prezident Barack Obama v noci na dnešek představil svůj recept na boj s vysokou nezaměstnaností v zemi. Hodlá jí čelit balíčkem daňových úlev a investic do infrastruktury v celkové výši téměř 450 miliard dolarů.

Plán prý nezvýší zadlužení země, protože by jej měly uhradit rozpočtové úspory. Spojené státy dlouhodobě sužuje vysoká míra nezaměstnanosti kolem devíti procent.

Pro Obamu představuje největší domácí výzvu, jež by mohla výrazně ohrozit jeho znovuzvolení v prezidentských volbách v příštím roce.

"Posílám do tohoto Kongresu plán, který byste měli okamžitě schválit. Jmenuje se Zákon o amerických pracovních místech," uvedl šéf Bílého domu na společném zasedání obou komor Kongresu.

"Účel zákona je jednoduchý: dostat více lidí zpátky do práce a více peněz do kapes těch, kdo pracují," prohlásil dále americký prezident, který se v poslední době potýká s výrazným poklesem popularity.

Obama chce mimo jiné v příštím roce snížit malým firmám odvody za zaměstnance o polovinu. Zároveň hodlá podpořit podniky, jež zaměstnají lidi, kteří jsou bez práce déle než půl roku.

Kromě toho navrhl nové daňové úlevy pro pracující, které by podle něj běžné rodině v příštím roce měly přinést 1500 dolarů navíc.

Plán počítá i s pomocí veteránům či prodloužením podpory v nezaměstnanosti. Další součástí plánu jsou investice do dopravní infrastruktury, ale například i škol, kterých chce prezident opravit či modernizovat nejméně 35 000.

Bude mít Obama podporu republikánů?

Šéf Bílého domu v celém zhruba půlhodinovém projevu zdůrazňoval, že opatření, s nimiž přichází, nejsou nijak kontroverzní a měla by být přijatelná i pro skeptické republikány.

Zda jeho výzvy dopadnou na úrodnou půdu, ale není jasné. Pro mnoho republikánů, bez jejichž hlasů nelze plán prosadit, je nepřijatelné cokoliv, co připomíná další stimul na podporu ekonomiky.

Objemem ve výši téměř 450 miliard dolarů je totiž jeho jednoroční plán srovnatelný s dvouletým balíčkem na podporu ekonomiky ve výši 787 miliard dolarů, který prezident prosadil v roce 2009.

 

Prezidentovo ujišťování, že záměr nezvýší deficit, tak pro změnu odmítavého postoje republikánů, kteří stimul z roku 2009 dlouhodobě kritizují jako neúspěšný, nemusí nic znamenat. Nepotěšila je nepochybně ani prezidentova slova, že kromě škrtů je třeba vážně uvažovat i o zvýšení daní, což je pro jeho politické oponenty nepřípustné.

 

Podporu Obamova plánu, či alespoň některých jeho částí nicméně zatím nevyloučili, hodlají ale představit i vlastní řešení.

"Návrhy, které prezident nastínil, si zasluhují zvážení," řekl republikánský šéf Sněmovny reprezentantů John Boehner.

"Doufám, že se bude vážně zabývat i našimi myšlenkami. Věřím, že můžeme společně pracovat na tom, abychom ukončili nejistotu, jíž čelí rodiny a malé firmy, a vytvořili lepší prostředí pro dlouhodobý ekonomický růst a tvorbu pracovních míst v soukromém sektoru," dodal.

 


Vývoj americké míry nezaměstnanosti za posledních 5 let:

 

US Unemployment Rate Chart

US Unemployment Rate Chart by YCharts


Boj o voliče

Obama se v případě republikánské neochoty podpořit jeho návrhy bude snažit přesvědčit voliče, že právě jeho plán je tím správným receptem na pomoc ekonomice, ze které v poslední době nepřicházejí dobré zprávy.

V srpnu například americké hospodářství nevytvořilo nová pracovní místa. Nepříznivá statistika dále zesílila obavy z návratu recese do nejvýznamnější ekonomiky světa.

Podle šéfa Bílého domu jeho plán představuje odpověď na urgentní potřebu pracovních míst. Za nutné ale považuje i to, aby ve Spojených státech vznikla ekonomika, která bude životaschopná v budoucnosti.

"Ekonomika, která vytváří dobrá pracovní místa pro střední třídu, jež jsou dobře placená a představují zajištění," řekl. Podotkl také, že chce, aby Spojené státy vyvážely více zboží.

"Chci vidět, jak se ve světě prodává více produktů, na nichž jsou tři hrdá slova: 'Made in America' (Vyrobeno v Americe)," prohlásil americký prezident.

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru