Roman z Prahy si před nedávnou služební cestou do Dubaje ověřoval, kolik si za roamingové surfování po internetu účtuje T-Mobile, jehož je klientem. Zjistil, že za gigabyte dat, který by mu pohodlně stačil k vyřízení pracovních úkolů, by operátorovi zaplatil 360 tisíc korun. "Za takové peníze bych mohl mít novou Škodu Fabii, za internet se mi ale tolik platit vážně nechtělo. Tak jsem si radši koupil SIM kartu místního operátora a vyšlo mě to asi tisíckrát levněji," uvádí zákazník T-Mobilu.

Ze zemí Evropské unie mohou lidé od půlky června volat, posílat zprávy a surfovat po webu za ceny, které operátorům platí doma v Česku. Unijní konec roamingových příplatků se však netýká zbytku světa. Ve státech, kam Češi cestují na dovolenou nebo za byznysem, jako je Egypt, Turecko či USA, za internet stále musí platit až tisíce korun denně.  

V úvodu zmíněný příklad se přitom netýká pouze T-Mobilu. Operátor O2 si třeba za jeden megabyte internetu z nečlenských států Evropy účtuje 240 korun, tedy 240 tisíc za GB. Gigabyte ze vzdálenějších destinací pak vyjde ještě o 60 tisíc dráž.

Výjimku mezi hlavními operátory tvoří Vodafone. Ten v červenci cenu dat z vybraných států světa snížil více než třicetkrát. Místo 252 korun za jeden megabyte z USA, Turecka, Indie nebo Číny tak nyní jeho zákazníci na cestách platí 7,7 koruny. To dokazuje, že prostor pro zlevnění je značný.

Ceny datového roamingu (v Kč za 1 MB)

Operátor

Cena v nečlenských státech EU*

Cena ve zbytku světa

T-Mobile

75

360

O2

240

300

Vodafone

7,7**

302,5

* Za roaming se neplatí také v Norsku a na Islandu.

** Nabídka platí i pro státy mimo Evropu, jako jsou USA, Indie nebo Čína.

Vodafone zlevnění zdůvodňuje spoluprací se sesterskými operátory své skupiny, kteří fungují v celkem 28 zemích a kteří si mobilní služby navzájem poskytují za nižší nákladové ceny. Konkurenční O2, jež má jedinou pobočku na Slovensku, se o takovou síť partnerů opřít nemůže. To ale neplatí pro T-Mobile z německé skupiny Deutsche Telekom.

"Směrování do sesterských sítí se daří. Ovšem mimo EU funguje T-Mobile pouze v USA, Černé Hoře, Makedonii a Albánii, což výraznému poklesu cen po světě nepomůže," zdůvodňuje mluvčí operátora Martina Kemrová, proč se její firma na zlevňování roamingu nechystá, a to ani ve státech, kde fungují jeho pobočky.

Aby lidé za internet z ciziny nemuseli platit tisíce korun, doporučuje jim česká trojka operátorů speciální roamingové balíčky s daty. Ty sice vyjdou pouze na pár stokorun, zato poskytují jen omezený denní příděl internetu, který vystačí na vyřízení e-mailů, už ale ne na sledování internetových videí nebo třeba spuštění mobilní navigace.

Vybrané balíčky datového roamingu

Operátor

Objem balíčku

Cena balíčku na den (v Kč)

Cena za 1 MB (v Kč)

T-Mobile

30 MB

240 nebo 725*

8 nebo 24*

O2

150 MB

599**

3,9

Vodafone

100 MB***

199

1,9

* Nižší sazba platí pro Evropu (mimo EU). Vyšší pro zbytek světa.

** Balíček platí 30 dnů nebo do vyčerpání datového přídělu.

*** Data se čerpají z domácího tarifu. Při navýšení o dalších 100 MB se platí 149 korun.

Roaming zdarma nebo výhodnější balíčky. V cizině jsou na tom zákazníci lépe

Při pohledu do ceníků zahraničních operátorů, kteří se spolu s těmi tuzemskými řadí do stejných telekomunikačních skupin, je patrné, že roaming často dokážou nabízet za mnohem příznivější ceny.

Britský Vodafone například roamingové příplatky nevybírá hned ve 110 státech světa. Jeho zákazníci tedy bez starostí za cenu svého domácího tarifu (stojí od 300 korun měsíčně) volají nebo "datují" nejen v rámci EU, ale také v Turecku, po celém Blízkém východě a téměř celé Africe.

Ještě horší než chamtivost operátorů je jejich krátkozrakost

Komentář Luďka Vainerta

smartphone, mobil Česko, internet, LTE

Čtěte zde

Ve srovnání s Českem vychází výhodněji také německý Vodafone. Při cestách do USA, Švýcarska či Turecka vyžaduje zaplacení denní roamingové sazby necelých šesti eur (154 korun). Za takovou sumu ale mají jeho klienti 500 volných minut, 500 volných SMS a mohou spotřebovat tolik dat, kolik obsahuje jejich domácí tarif. Český Vodafone pro srovnání nabízí svůj denní roamingový balíček za 199 korun a dovoluje v něm spotřebovat pouze 100 MB z domácího tarifu.

Podobná situace je také u T-Mobilu. Ten americký třeba za měsíční příplatek 25 dolarů (542 korun) nabízí neomezená roamingová data ze 70 zemí světa. Datový roaming od britského T-Mobilu pro vybrané státy mimo EU zase vyjde až dvanáctkrát levněji než v případě české pobočky. Jeden megabyte v přepočtu stojí dvě koruny.   

Jediné O2 má u své slovenské pobočky srovnatelné roamingové nabídky. Českého zákazníka vyjde megabyte dat na 240 korun, toho slovenského v přepočtu na 230.

"Roamingové ceny jsou katastrofa," přiznává světový šéf operátorů

V rámci EU už roamingové příplatky za volání a surfování po internetu z členských států padly. Teď se na půdě europarlamentu mluví také o postupné regulaci zahraničního volání v osmadvacítce. "Když budete nyní volat z Chorvatska do Česka, vyjde vás to díky konci roamingu levněji, než kdybyste volal z Česka do chorvatského penzionu. To je absurdní a musí se to změnit," řekla HN před časem česká europoslankyně Dita Charanzová (ANO, ALDE), která návrh na zlevnění mezinárodních hovorů prosazuje. Zmíněná změna by mohla platit do dvou let.

S regulací drahého roamingu mimo EU je to ovšem složitější. V Bruselu se k ní nechystají a Český telekomunikační úřad, který na tuzemský mobilní trh dohlíží, zase uvádí, že k podobnému kroku nemá pravomoc. Úprava cen za internet či volání ze vzdálenější ciziny je tak zcela v moci operátorů. Šéf jejich globální asociace GSMA Sunil Bharti Mittal už se přitom proti roamingovým příplatkům vyslovil.

"Je katastrofou, co náš obor stvořil. Máme globální síť, již ale smí plně využívat jen velmi málo lidí," řekl letos v únoru Mittal. "Problém mezinárodního roamingu musíme jako operátoři napravit. Šok ze sledování účtů za roaming z nás v očích zákazníků dělá nepoctivce," dodal šéf GSMA, který je jinak majitelem a šéfem největšího indického operátora Bharti Airtel a sám ve svém podniku roamingové příplatky zrušil.

Jak ale Mittalova iniciativa v rámci světové operátorské asociace postupuje, zatím není jasné. Mluvčí GSMA Gareth Davies HN napsal, že práce na roamingovém projektu stále probíhají. "Věc však nemůžeme do Nového roku komentovat," uvedl mluvčí.