Zisky a tržby internetového Amazonu za třetí čtvrtletí překonaly očekávání. Firma v pátek uvedla, že čistý čtvrtletní zisk vzrostl o 1,6 procenta na 256 milionu dolarů oproti 252 milionům ve stejném období minulého roku. Tržby stouply o více než třetinu na 43,5 miliard a společnost očekává před Vánocemi  jejich další nárůst.

Po zveřejnění výsledků vyskočila cena akcií Amazonu na více než tisíc dolarů za kus.

Pro poslední tři měsíce roku Amazon počítá s obratem 56 až 60,5 miliardy dolarů. To by představovalo zvýšení mezi 28 a 38 procenty. Provozní zisk za příští čtvrtletí firma odhaduje mezi 300 miliony a 1,65 miliardou dolarů.

Silná expanze Amazonu se odráží i v obrovském nárůstu počtu zaměstnanců ve třetím čtvrtletí. Firma meziročně zvýšila jejich počet o 77 procent, a zaměstnává jich tak více než půl milionu.

K příznivému výsledku pomohl i vstup Amazonu do řetězce se zdravou výživou Whole Foods a růst prodejů během letní slevové akce "Prime Day". Ty přispěly k obratu největšího internetového prodejce na světě částkou 1,3 miliardy dolarů a na provozním zisku se podílely jednadvaceti miliony dolarů. Společnosti Whole Foods koupil internetový prodejce letos v červnu.

Společně s Amazonem posilovaly ve čtvrtek i akcie firem Alphabet a Microsoft. Analytici z Wall Street tak mluví o "Super Čtvrtku". Prvním důvodem je velikost zmíněných firem. Tržní hodnota firem Alphabet, Amazona, Microsoft a také Intel a Twitter (jež ve čtvrtek také vydaly výsledky za třetí kvartál) totiž dohromady přesahuje 2 biliony dolarů - mají tak v akciových indexech velkou váhu. Druhým důvodem je, že akcie technologických firem patří letos mezi hlavní tahouny burzy.

Výsledky za třetí čtvrtletí také ukázaly, že se daří i Googlu, i díky zrychlujícímu se růstu online reklamního trhu. Hodnota akcií Alphabetu, která je mateřskou společností Googlu, taktéž po konci řádných obchodních hodin překonala hranici tisíce dolarů, což byl nárůst o tři procenta. Trhy tak reagovaly na to, že se tržby firmy zvýšily o čtvrtinu na 27,8 miliard dolarů.

Nový rekord nastolil i Microsoft s nárůstem kurzu o necelá čtyři procenta na více než 82 dolarů za akcii. Hodnota společnosti se tak blíží 630 miliardám dolarů a je nejvyšší v historii firmy, dokonce vyšší než v roce 1999, kdy vrcholila bublina na trhu akcií technologických a internetových firem.

Akcie Twitteru vzrostly včera o 18,5 procenta.

"Byly tu určité obavy, jestli tyto akciové tituly mají ještě prostor pro další růst a jestli nejsou nadhodnocené. A vypadá to, že nejsou," řekl Paul Christopher, hlavní investiční stratég ve společnosti Wells Fargo Investment Management. "Pokud se technologickým firmám daří překonávat očekávní analytiků, je to dobré znamení," dodal.