Česká bankovní asociace výrazně zvýšila odhady pro letošní růst ekonomiky. Zatímco ve své červencové prognóze očekávala, že HDP vzroste o 3,2 procenta, nyní svůj odhad přehodnotila na 4,3 procenta. "Překvapil nás nečekaně silný růst ekonomiky ve druhém čtvrtletí letošního roku i vývoj na trhu práce. Už dva roky slýcháme, že míra nezaměstnanosti nemá kam klesat, a ona přesto dál klesá," uvedla hlavní ekonomka ČBA Eva Zamrazilová.

Koruna zlomila další rekord, je nejsilnější za poslední čtyři roky. Sazby by mohly růst rychleji, než se dosud čekalo

S tím, jak firmy musí zvyšovat tempo růstu mezd, aby získaly nové zaměstnance a udržely si ty stávající, sílí i spotřeba domácností. Ta bude podle ČBA i nadále hlavním tahounem růstu ekonomiky, ale čím dál více se přidávají i další faktory. "Růst je široce založený, přispívají k němu všechny tři hlavní složky - spotřeba, investice i zahraniční obchod," řekl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. K oživení investic v podnikové sféře podle něj přispívá i zdražování práce. "Firmy se kvůli čím dál vyšším mzdovým požadavkům zaměstnanců budou postupně snažit nahrazovat pracovníky automatizací či robotizací," řekl Rožumberský. ČBA zároveň předpokládá, že firmy pod zahraniční kontrolou budou mít vyšší sklon k reinvestování zisku v české ekonomice. "Mnoho let byly zisky těchto firem rozdělovány v poměru jedna čtvrtina reinvestic a tři čtvrtiny dividend. Je možné, že zdražování práce tento poměr nakloní více k reinvesticím.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Česká bankovní asociace zvýšila svou prognózu letošního růstu ekonomiky z 3,2 procenta na 4,3 procenta.
  • Důvodem je zejména silný růst ekonomiky v předchozích čtvrtletích a vývoj na trhu práce, kde zvyšující se mzdy pohánějí spotřebu domácností.
  • Analytici zvýšili odhady růstu české ekonomiky také pro příští rok. Tempo růstu HDP podle nich dosáhne 3,2 procenta.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru