Česká bankovní asociace výrazně zvýšila odhady pro letošní růst ekonomiky. Zatímco ve své červencové prognóze očekávala, že HDP vzroste o 3,2 procenta, nyní svůj odhad přehodnotila na 4,3 procenta. "Překvapil nás nečekaně silný růst ekonomiky ve druhém čtvrtletí letošního roku i vývoj na trhu práce. Už dva roky slýcháme, že míra nezaměstnanosti nemá kam klesat, a ona přesto dál klesá," uvedla hlavní ekonomka ČBA Eva Zamrazilová.

Koruna zlomila další rekord, je nejsilnější za poslední čtyři roky. Sazby by mohly růst rychleji, než se dosud čekalo

S tím, jak firmy musí zvyšovat tempo růstu mezd, aby získaly nové zaměstnance a udržely si ty stávající, sílí i spotřeba domácností. Ta bude podle ČBA i nadále hlavním tahounem růstu ekonomiky, ale čím dál více se přidávají i další faktory. "Růst je široce založený, přispívají k němu všechny tři hlavní složky - spotřeba, investice i zahraniční obchod," řekl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. K oživení investic v podnikové sféře podle něj přispívá i zdražování práce. "Firmy se kvůli čím dál vyšším mzdovým požadavkům zaměstnanců budou postupně snažit nahrazovat pracovníky automatizací či robotizací," řekl Rožumberský. ČBA zároveň předpokládá, že firmy pod zahraniční kontrolou budou mít vyšší sklon k reinvestování zisku v české ekonomice. "Mnoho let byly zisky těchto firem rozdělovány v poměru jedna čtvrtina reinvestic a tři čtvrtiny dividend. Je možné, že zdražování práce tento poměr nakloní více k reinvesticím.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru