Průměrná mzda prodavačů a prodavaček v řetězci Lidl se od března zvýší na 24 897 korun při plném úvazku, tedy čtyřiceti hodinách týdně. Vydělají si tak o 18 procent více než dosud. Nástupní plat při stejném úvazku stoupne dokonce o čtvrtinu na 23 333 korun.

"Od 1. března dojde k navýšení mezd na pozici prodavač/pokladní pro všechny nové i stávající zaměstnance," říká generální ředitel společnosti Lidl Pavel Stratil. V Praze a nejbližším okolí, kde se zaměstnanci shánějí ještě hůře než jinde, firma láká na vyšší výdělek než ve zbytku republiky. "Nástupní mzda při čtyřicetihodinovém úvazku bude v Praze 24 tisíc," upřesňuje Stratil.

Mzdy loni rostly 

Platy v Česku podle průzkumu loni stouply až o 15 procent. Nejvíc si polepšili absolventi.

Více čtěte ZDE.

Česká koruna, peníze

Současně se zvýšení mzdy bude Lidl ve svých prodejnách nabízet kratší pracovní úvazky na 30 nebo 35 hodin týdně. Důvodem je náročnost práce v provozu, říká Stratil. Při 35 hodinách týdně dosáhne nástupní mzda na pozici prodavač/pokladní nově 20 417 korun.

Už od začátku letošního roku nabízí Lidl zaměstnancům nové benefity: stravenky v hodnotě 80 korun a pět týdnů dovolené i pro nováčky.

Odborový svaz pracovníků obchodu (OSPO) krok Lidlu vítá. "Jedná se o razantní nárůst," říká předsedkyně odborů Renáta Burianová, která věří, že se "spirála navyšování mezd" roztočí i v dalších řetězcích.

Lidl je jediným z velkých řetězců, který takto otevřeně zveřejňuje výši mezd. Podle informací z oboru totiž platí nejvíce.

"Vzhledem k tomu, že problematika odměňování je velice komplexní, není možné zaslat pouze dvě konkrétní čísla. Z tohoto důvodu se nebudeme k danému tématu za naši společnost vyjadřovat," odpovídá například řetězec Penny Market na otázku, jaký je průměrný plat na pozici prodavač či pokladník.

Další firmy se sice chlubí, o kolik lidem přidaly, nezveřejňují ale konkrétní čísla o tom, jak vysoká bude mzda po tomto zvýšení.

V Albertu zaměstnanci na provozních pozicích v obchodech v průměru vydělávají při plném úvazku 15 500 korun, včetně variabilní složky. Od 1. ledna firma zvedla mzdy v průměru o 8,5 procenta. Nejvíce si polepšili prodavači a pokladní, kde průměrné zvýšení základních mezd dosáhlo téměř deseti procent, ale řada z nich má mzdy navýšené až o 20 procent.

Ani řetězec Globus konkrétní čísla neposkytl, podle mluvčí Pavly Hobíkové ale navyšuje mzdy průběžně. "Úpravy jsme provedli v předchozím roce a plánujeme je i v tom stávajícím. Mzda našich zaměstnanců je ovlivňována také výplatou například 13. mzdy, vyššími příplatky nad rámec zákona, poskytováním stravenek a podobně," odpovídá Hobíková bez bližších podrobností.

Kaufland loni zvýšil platy svých zaměstnanců až o pětinu, zejména u provozních pozic. V inzerátech na svém webu láká například na pozici pokladní v Třinci s platem 16 až 18 tisíc korun. Oficiálně nechce výdělky komentovat.

Firmy musí zvyšovat mzdy

České firmy se potýkají s nejnižší nezaměstnaností za posledních osm let, chybí jim kvalifikovaní lidé i dělníci. Růst mezd je nevyhnutelný.

Více čtěte ZDE.

Výrobní linka společnosti Robert Bosch

Billa na začátku letošního roku oznámila, že zvýší mzdy v průměru o pět procent oproti roku 2016. Kolektivní smlouva zahrnuje i benefity v podobě mzdových příplatků, odměn a příspěvků na stravování. Průměrné výdělky ale firma nezveřejnila.

Zaměstnancům obchodního řetězce Tesco v Česku vzrostly tarifní mzdy od loňského července až o šest procent. Například letňanský hypermarket lákal na více než 20 tisíc korun za doplňování zboží na plný úvazek.

Průměrná mzda v Česku nezávisle na oboru a pozici dosáhla v loňském třetím čtvrtletí 27 220 korun. Podle Odborového svazu pracovníků obchodu ale loni v maloobchodních prodejnách dosahovala základní mzda provozních zaměstnanců v Praze při nástupu asi 14 tisíc korun. Podrobnější čísla ani údaje jen za největší řetězce odboráři nemají.

Web Platy.cz uvádí průměrnou mzdu u pozice prodavač 14 125 korun a u pokladní 13 932 korun, nerozlišuje ovšem třeba mezi řetězci a ostatními prodejnami.