Po letech stagnace loni mzdy v Česku vzrostly o deset až 15 procent, nejvíce absolventům, naopak nejméně vrcholovým manažerům. Vyplývá to z platového průzkumu personálněporadenské společnosti Hays, který vznikl vyhodnocením 6000 registrovaných pracovních nabídek a dat poskytnutých 20 000 uchazeči o pracovní místa.
"Absolventi a juniorní uchazeči si polepšili dle konkrétního sektoru o deset až 20 procent. To se týká zejména oblasti podpůrných rolí, obchodních pozic či techniků. Proti tomu mzdy topmanažerů velkých změn nezaznamenaly a drží se na stejné úrovni. Případné zvýšení celkového ohodnocení bylo spíše formou bonusů a odměn," uvedl ředitel Hays ČR Ladislav Kučera.
Oblast IT dlouhodobě čelí nedostatku kvalitních odborníků. Poptávka firem dále roste, a to nejen v Praze a Brně, řada nových míst vzniká například v Ostravě, Liberci či Plzni. Nedostatek uchazečů nutí firmy hledat odborníky v zahraničí, a to v zemích, kde může ČR konkurovat výší mzdy, tedy na Slovensku, v Polsku, Itálii a ve Španělsku. Mzdy v sektoru vzrostly v průměru o pět procent, současně se firmy častěji snaží vyjít kandidátům vstříc ohledně práce z domova, která je v sektoru IT nejžádanějším benefitem.
Rovněž se dál zvyšuje poptávka po technicky zdatných specialistech, těch je v ČR jako ve většině evropských ekonomik kritický nedostatek. Mzdy v sektoru vzrostly o pět až deset procent v závislosti na pozici. I zde si nejvíce polepšili uchazeči s délkou praxe do tří let. Často poptávaní jsou designéři, technologové výroby či procesní inženýři.
Pro centra sdílených služeb je typická poptávka po jazykově schopných uchazečích s plynulou znalostí alespoň dvou cizích jazyků. Letos se centra mají v plánu rozrůst o více než pětinu, v souvislosti s tím mzdy v sektoru plošně vzrostly o deset až 15 procent. Vedle angličtiny jsou žádány německý či francouzský jazyk, jejich znalost znamená vyšší mzdu až o 20 procent proti uchazečům, jež hovoří jen anglicky.
Finance a účetnictví patří mezi méně kritické sektory, uchazečů je relativní dostatek a firmy nemívají problémy taková místa obsadit. Bankovnictví výraznější růst mezd nezaznamenalo, držel se kolem pěti procent.
Český statistický úřad loni v prosinci oznámil, že průměrná mzda v Česku ve třetím čtvrtletí 2016 meziročně stoupla o 4,5 procenta na 27 220 korun. Po odečtení inflace se lidem výdělek zvýšil o čtyři procenta.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist