Do Davosu, švýcarského střediska zimních sportů, se opět sjíždí světová "elita". Vrcholoví politici, šéfové koncernů, bankéři a další vlivné figury ze světového byznysu budou na Světovém hospodářském fóru od úterka do pátku debatovat o globálních problémech. A jako v předchozích letech nastíní "rozvojovou strategii" pro různé obory a předestřou svoje prognózy.

Davos, to jsou nejen plenární zasedání a diskusní panely se stovkami přítomných, ale také řada důvěrných jednání u plápolajícího krbu třeba o politické situaci v tom či onom regionu, nebo o budoucím velkém kontraktu. Svojí přítomností ho zpestřují také vědci či umělci, zástupcí církví a další.

World Economic Forum

Přehled programu a všech vystupujících řečníků naleznete na oficiální webu Světového ekonomikcého fóra.

Final preparations inside the Congress Centre

Proti slovutnému fóru, na nějž se sjede okolo 3000 účastníků, jehož bezpečnost střeží tisíce policistů a vojáků, pokaždé protestují četní aktivisté. Podle nich je to, mírně řečeno, luxusní přehlídka ztraceného času za velké peníze.   

Dlouhý Trampův stín nad Davosem

I když je světové hospodářství v lepším stavu než před rokem, ovzduší, v němž se účastníci fóra do Davosu letos sjíždějí, nelze označit za slavnostní. Naopak, pod fasádou "povinného" optimismu se skrývají velké obavy, neboť politická situace ve světě je napjatá a panuje značná nejistota. Hlavně kolem nastupujícího prezidenta USA Donalda Trumpa, který složí přísahu tento pátek – přesně v den, kdy fórum končí.

"Ať už hodnotíte Trumpa jakkoli, jeho zvolení vyvolalo pocit hluboké nejistoty, která vrhá dlouhý stín i na ekonomické fórum," komentuje pro agenturu Reuters Jean-Marie Guehenno, šéf think tanku International Crisis Group zkoumajícího příčiny mezinárodních konfliktů.

O tom, že letošní fórum je poznamenáno nejistotou a neklidem, svědčí i názvy některých panelových diskusí jako například "Jak vyřešit krizi střední třídy?", "Politika strachu a vzpoura zapomenutých? ", "Období po EU".

Kdo se účastní a kdo raději zůstal doma?

To, jaké bude letošní fórum, naznačuje také složení jeho účastníků. Největší politickou hvězdou bezpochyby je hlava čínského státu Si Ťin-pching, vůbec první prezident ČLR, který našel cestu do Davosu. Nepřijíždí sám. Doprovází ho početná svita podnikatelů v čele s Jackem Ma, nejbohatším Číňanem a šéfem internetového koncernu Alibaba.  

Číňané svojí účasti opět dokazují, že jejich váha na globální scéně roste. A to v době, kdy si Spojené státy americké po Trumpově nástupu hodlají držet od globalizovaného a rozkolísaného světa držet větší odstup (politika "America first").

Bude zajímavé sledovat, zda se prezident Si Ťin-pching nějak vyjádří vůči posledním Trumpovým atakům vůči Číně. Anebo bude mlčet? Mlčení je také stanovisko.

Donald Trump v Davosu nebude, ale  přijede několik jeho spolupracovníků, například finančník Anthony Scaramucci.

Na fóru je očekávána také britská premiérka Theresa Mayová, jež by měla vyložit, jak si vlastně její země představuje "brexit". Naproti tomu budou chybět nejvyšší představitelé dvou nejvlivnějších zemí eurozóny – spolková kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Francois Hollande. K hlavnímu mottu letošního fóra "Citlivé a zodpovědné vedení", se tedy nevyjádří.

Na Světovém ekonomickém fóru se pronášejí také různé předpovědi. Zkušenosti ovšem ukazují, že se skoro nikdy nenaplní, nebo jde skutečný vývoj dokonce opačným směrem.

Před rokem se naprostá většina účastníků shodla, že Donald Trump nemá v prezidentských volbách šanci. Jeho zvolení – necelý půl rok po britském referendu o odchodu z EU – uštědřilo políček hlavním hodnotám, které světové "elity" vyznávají – globalizaci, volnému obchodu a zásadám mnostranné spolupráce (multilateralismu).

Co je na jednacím pořadu?  

První den fóra, 17. ledna, se během panelové diskuse "The future of big business" představí šéfové významných koncernů, mimo jiné Andrew Liveris z amerického Dow Chemical, který se chystá ke spojení se společností Dupont. Na pořadu je také digitální revoluce, k níž se vyjádří třeba šéf Microsoftu Satya Nadella nebo Ginni Romettyová stojící v čele IBM. Šéf Deutsche Bank John Cryan v jiném panelu osvětlí svůj pohled na probíhající přeměnu bankovnictví.

Druhý den (středa) bude zasvěcen převážně  politickým diskusím - vzestupu populismu, zhoršujícímu se postavení střední třídy (což má vliv i na volební výsledky) či spolupráci mezi Evropou a USA. Vystoupí například americký ekonom Larry Summers nebo nová kanadská ministryně zahraničí Chrystia Freelandová.

Třetí den se bude diskutovat o "strategii digitálního světa, jejích dopadech na trh práce, výrobní a zásobovací řetězce.

Závěrečný čtvrtý den v Davosu tradičně patří "prorokům". Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová nastíní vyhlídky globálního hospodářství na letošní rok. Připomene, že dostat svět do vyšších obrátek by měly státy svými programy na podporu konjunktury, a doporučí světu, v prvé řadě Evropě, pokračovat v uvolněné měnové politice.

Nelehká úloha čeká spolkového ministra financí Wolfganga Schäubleho. "Opět bude muset sehrát roli ďáblova advokáta a obhajovat svoji úspornou politiku," poznamenává list Handelsblatt.

S napětím se čeká na britského ministra financí Philipa Hammonda, který bude klíčovým aktérem diskusního panelu "Cesta ven".