Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Česká národní banka zveřejní bilanci ČNB k 31. březnu a měnovou statistiku k 28. únoru 2015.

Praha. Proběhne briefing prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého a předsedy Správy státních hmotných rezerv Pavla Švagra k aktuálním problémům při vypisování veřejných zakázek.

Praha. Proběhne tisková konference Asociace horských středisek (AHS) k ukončení lyžařské sezony 2014/2015.

Veselí nad Lužnicí. Začne výstavba dvou úseků dálnice D3: Veselí nad Lužnicí - Bošilec a Borek - Úsilné.

Moskva. Prezident Vladimir Putin má vést poradu o podpoře malého a středního podnikání v Rusku.

Ankara. Začíná doprovodná podnikatelská mise ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka na 6. zasedání Česko-tureckého smíšeného hospodářského výboru.


Ruský miliardář Fridman investuje 16 miliard dolarů do firem v Evropě a USA

Ruský miliardář Michail Fridman a jeho ruští partneři chtějí společně investovat do technologických a telekomunikačních firem v USA a Evropě. Uvedl to na svých internetových stránkách list The Financial Times.

Fridman s partnery vytvořili investiční fond LetterOne Technology (L1Technology), který má k dispozici 16 miliard USD (398 miliard korun) na koupi problémových telekomunikačních a technologických firem.

Vietnam sepisuje s Ruskem smlouvu o volném obchodu

Ruský premiér Dmitrij Medveděv (vlevo) a jeho vietnamský protějšek Nguyen Tan Dung (vpravo).Vietnam je blízko uzavření dohody o volném obchodu s Euroasijskou hospodářskou unií (EAHU) vedenou Ruskem. Prohlásil to ruský premiér Dmitrij Medveděv při své návštěvě Vietnamu.

Medveděv odhadl, že roční objem obchodu Ruska s Vietnamem by mohl v příštích pěti letech stoupnout čtyřnásobně na deset miliard dolarů (250 miliard korun). "Dohodli jsme se na většině obsahu dohody," prohlásil Medveděv na tiskové konferenci. Vietnamský premiér Nguyen Tan Dung doufá, že dohoda bude podepsána ještě v první polovině letošního roku.

Počet nezaměstnaných ve Španělsku klesl nejvíce od roku 2002

Počet registrovaných nezaměstnaných ve Španělsku se v březnu ve srovnání s předchozím měsícem snížil o 1,3 procenta, tedy o 60 214 osob, což byl nejvyšší pokles pro tento měsíc od roku 2002. Celkem bylo v březnu bez práce 4,45 milionu lidí.

Meziročně byl počet nezaměstnaných nižší o 7,2 procenta, tedy 343 927. Počet lidí přispívajících do systému sociálního zabezpečení stoupl na konci března na 16,83 milionu. To bylo o 0,96 procenta čili 160 579 osob více než o měsíc dříve a tento růst byl nejvyšší pro březen za dobu, kdy se tento údaj sleduje, uvedla agentura Reuters.

Inflace je v Rusku nejvyšší za posledních 13 let. Kvůli padajícímu rublu

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Rusku v březnu zrychlilo na 16,9 procenta z únorových 16,7 procenta. Inflace se tak dostala na nové třináctileté maximum. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil ruský statistický úřad. Loni v březnu přitom inflace v zemi činila jen 6,9 procenta.

Inflace v Rusku od loňského roku prudce narůstá kvůli propadu rublu, který zdražuje dovoz. Promítá se v ní ale i zákaz dovozu řady potravin ze Západu, což je ruská odveta za západní sankce vůči Moskvě kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi. V posledních týdnech však inflace zpomaluje a někteří analytici se tak domnívají, že by se mohla brzy stabilizovat a začít klesat.

Průzkum: Čechům v e-shopech nejvíc chybějí potraviny. Postrádají i nábytek či léky

E-shop, ilustrační foto.V nabídce zboží českých internetových obchodů postrádají lidé nejvíc sortiment potravin. Ten chybí pětině lidí, vyplynulo z průzkumu výrobce a provozovatele e-shopů NetDirect. Kromě potravinářských výrobků Čechům v e-shopech chybí nábytek a bytové doplňky, stavebniny či léky. S šíří nabídky tuzemských internetových obchodů je bez výhrad spokojena necelá polovina Čechů, určité výhrady k šíři sortimentu má 52 procent lidí.