Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Rusku v březnu zrychlilo na 16,9 procenta z únorových 16,7 procenta. Inflace se tak dostala na nové třináctileté maximum. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil ruský statistický úřad. Loni v březnu přitom inflace v zemi činila jen 6,9 procenta.

Inflace v Rusku od loňského roku prudce narůstá kvůli propadu rublu, který zdražuje dovoz. Promítá se v ní ale i zákaz dovozu řady potravin ze Západu, což je ruská odveta za západní sankce vůči Moskvě kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi. V posledních týdnech však inflace zpomaluje a někteří analytici se tak domnívají, že by se mohla brzy stabilizovat a začít klesat.

Ve srovnání s předchozím měsícem se ceny zvýšily o 1,2 procenta, což bylo zpomalení z únorových 2,2 procenta. Analytici dotazovaní agenturou Reuters však v průměru očekávali meziměsíční inflaci o něco nižší, jen 1,1 procenta.

Ceny potravin se proti únoru zvýšily o 1,6 procenta a nepotravinářského zboží o 1,4 procenta. Ceny ve službách stouply o 0,3 procenta.