Nedávno přijatá opatření Evropské centrální banky (ECB) na podporu ekonomiky eurozóny se už začínají pozitivně projevovat, banka je ale připravena dělat více.

Kdyby se nepodařilo obnovit růst inflace směrem k žádoucí úrovni a nastartovat ekonomiku, mohla by přikročit mimo jiné i k nákupům státních dluhopisů, řekl v pondělí šéf ECB Mario Draghi poslancům Evropského parlamentu.

"Pozorujeme první signály, že naše opatření na podporu úvěrové aktivity přinášejí hmatatelný užitek," řekl Draghi podle agentury Reuters a dodal, že je potřeba dát jim více času.

Šéf ECB konstatoval, že ekonomická dynamika eurozóny letos zeslábla, avšak kroky ECB a reformy v členských zemích by měly vést příští rok a v roce 2016 k mírnému oživení.

Rada ECB je podle Draghiho jednomyslně odhodlána použít další nekonvenční nástroje na podporu ekonomiky, které budou v rámci jejího mandátu.

"Další nekonvenční opatření mohou zahrnovat nákupy různých aktiv, a jedním z nich jsou i státní dluhopisy," řekl Draghi. O možnosti nakupovat další typy aktiv včetně státních dluhopisů mluvil v pondělí i člen řídícího výboru ECB Yves Mersch.

Problémové dluhopisy

ECB nakupovala za dluhové krize eurozóny dluhopisy ohrožených zemí. Takové kroky ale vyvolaly spory a narazily na odpor německých členů banky.

ECB v září snížila úrokové sazby na nová rekordní minima a nabídla komerčním bankám levné čtyřleté půjčky. Oznámila také program nákupů krytých dluhopisů a cenných papírů ABS tvořených bankovními úvěry.

Chce tím podpořit oživení stagnující ekonomiky eurozóny a odvrátit riziko deflace. Pomocí nákupů cenných papírů ECB uvolňuje nové peníze bankám, které je budou moci použít na úvěry.

Eurozóna se loni vymanila z nejdelší hospodářské recese, která trvala rok a půl. Letos se však hospodářský růst v zemích eura takřka zastavil, což vyvolalo obavy z návratu recese. Meziroční míra inflace v eurozóně se už déle než rok drží pod jedním procentem, tedy v oblasti, kterou Draghi označuje za "nebezpečnou zónu".

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru