Rada britské farmaceutické společnosti AstraZeneca v pátek odmítla nejnovější návrh na převzetí od farmaceutického gigantu Pfizer ve výši 106 miliard dolarů (2,1 bilionu Kč). To v přepočtu znamená 50 liber za akcii. Během pátku se na londýnské burze akcie firmy obchodovaly za cenu těsně pod hranicí 48 liber.  

Americká společnost aktualizovanou nabídku oznámila ve stejný den. Podle jejího britského rivala jsou ale podmínky nedostatečné a firmu značně podhodnocují. AstraZeneca přitom už v lednu odmítla původní návrh Pfizeru, který za ni tehdy nabízel 99 miliard dolarů (téměř dva biliony Kč) v hotovosti a v akciích.

Pfizer je podle příjmů druhým a AstraZeneca osmým největším výrobcem léčiv na světě. Jejich sloučením by vznikla největší farmaceutická firma na světě. AstraZeneca už v lednu odmítla původní návrh Pfizeru, který za ni nabízel 99 miliard dolarů (téměř dva biliony korun) v hotovosti a v akciích.

Původní nabídka Pfizeru ohodnocovala jednu akcii britské společnosti na 46,61 libry za kus. Pfizer zároveň v lednu navrhl zaplatit 70 procent nabízené částky v akciích a 30 procent hotově. Analytici a investoři tvrdili, že Pfizer by nabízenou cenu musel zvýšit nad 50 liber za akcii a zvětšit podíl, který by zaplatil v hotovosti, aby existovala šance, že britského rivala přemluví k dalším jednáním.

"Cokoli s pětkou na začátku bude pravděpodobně fungovat lépe než cokoli se čtyřkou na začátku, už jen z pocitového hlediska," uvedl analytik Stephen McGarry z finanční společnosti Société Générale. Investoři již dříve uváděli, že požadují nejméně 50 liber za akcii a větší podíl platby v hotovosti. Ani to nakonec nestačilo.

Na britského premiéra Davida Camerona mezitím ve čtvrtek vzrostl tlak, aby do případné transakce vstoupil, když britský filantrop a bývalý ministr pro vědu David Sainsbury upozornil, že Pfizer se v minulosti nezdráhal zbavovat majetku a před lety v jednom ze svých britských zařízení zrušil 1500 pracovních míst. Veškerá ujištění ohledně pracovních míst a investic v Británii budou podle lorda Sainsburyho "bezvýznamná".

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru