Návrat do devadesátých let, ke kterým se vážou nejhorší případy tunelování bank a podniků, připomínají dokumenty z kontroly České národní banky v Metropolitním spořitelním družstvu, které zveřejnil insolvenční rejstřík. Z největší krachující kampeličky v historii Česka s aktivy přes dvanáct miliard korun byly podezřele vyváděny stamilionové částky.

Už na jaře loňského roku přitom Finančně analytický útvar ministerstva financí, který bojuje proti praní špinavých peněz, zablokoval zhruba 2,6 miliardy korun při pokusu o vyvedení do zahraničí.

"Tohle není případ, že by se v dobré víře jenom špatně řídila firma," řekl Hospodářským novinám guvernér ČNB Miroslav Singer. "To, co se v tomto případě dělo, sankcionuje většinou ex post trestní procedura," dodal.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru