Nenápadná změna zákona o dani z přidané hodnoty (DPH), která od prvního ledna 2014 zavádí platbu DPH také za pozemky pod novými domy a byty, zasadí další těžkou ránu českému stavebnictví. To se přitom už několik let propadá stále níže. Podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václava Matyáše kvůli tomu přijdou o práci další tisíce stavbařů.

Změnu zákona o DPH na začátku října zákonným opatřením schválil Senát a minulý týden odsouhlasili také noví poslanci.

Právě na ně míří Matyáš velkou část kritiky. "Nově sestavený parlament se nechtěl hned při jednom ze svých prvních rozhodování příliš znepokojovat důsledky senátního opatření, a tak ho bez velkého přemýšlení schválil. Pouhý měsíc před koncem roku je to pozoruhodný a stejně jako v loňském roce překvapující a smutný vánoční dárek naší vlády v oblasti daní," vzkázal novým poslancům Matyáš.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Od ledna se bude platit DPH i za pozemky pod novými domy a byty. To podle odborníků zvýší jejich cenu o desítky až stovky tisíc korun a zhorší situaci v už nyní slabém stavebnictví.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.