Česká národní banka při intervencích k oslabení české měny zatím nakoupila eura za 200 miliard korun.

Tato hodnota platí k 20. listopadu. Podle guvernéra ČNB Miroslava Singera už aktivní přítomnost centrální banky na trhu není vždy nezbytná.

Systematické oslabování koruny začalo 7. listopadu. Kurz české měny šel po nákupu deviz velmi brzy nahoru, nyní se pohybuje nad 27 korunami za euro.

Intervenční nákupy cizí měny a prodej korun centrální bankéři koncentrovali do prvních dnů od rozhodnutí. "Už po prvním víkendu bylo zřejmé, že trh našemu rozhodnutí věří a naše aktivní přítomnost na trhu není vždy nezbytná," řekl Singer.

Krok ČNB vyvolal mezi ekonomy i podnikateli řadu rozporuplných reakcí a také odhadů, komu tento zásadní krok prospěje a komu uškodí. Singerovi lidé si ale za rozhodnutím stojí.
"Jde o snahu zamezit dlouhodobému podstřelování inflačního cíle, či dokonce deflačnímu vývoji a urychlit návrat do situace, kdy bude ČNB moci opět začít používat svůj standardní nástroj, tedy úrokové sazby," vysvětlují centrální bankéři na svých stránkách.

Tvrdí, že slabší koruna pomůže zaměstnancům, exportérům či domácím průmyslníkům. Pro bankéře je klíčová především měnová stabilita.

"Průmyslu slabší koruna prostě pomůže. Máme průmysl, který není založen na vysoké přidané hodnotě, a proto je citlivý vůči cenovým výkyvům. A my jim cenu zlepšujeme," obhajoval krok v minulých dnech Miroslav Singer.