Spojené státy přišly kvůli rozpočtové krizi, kterou se povedlo zažehnat až v noci na pátek, o miliardy dolarů. Podle výpočtů ratingové agentury Standard & Poor’s se ekonomický růst země propadl o 0,6 procentního bodu. Americká ekonomika tak přišla o 24 miliard dolarů. Agentura Moody’s odhaduje ztráty dokonce na 55 miliard dolarů.

Další miliardy navíc budou stát vyšší úroky z půjček, které kvůli obavám ze vzniku platební neschopnosti země podražily, což zvýšilo její deficit.

Škody napáchané na americkém hospodářství vinou sporů v Kongresu označil Barack Obama za zcela zbytečné. "Politická dysfunkce povzbuzuje naše nepřátele a oslabuje naše přátele," prohlásil v pátek. Více než dvoutýdenní handrkování v Kongresu podle něj nemá vítěze.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Statisíce federálních zaměstnanců se ve čtvrtek vrátily po nucené dovolené do práce. Prezident Obama ocenil, že se kongresmani nakonec dohodli, příště by měli ale rozhodnout rychleji. USA zavření federálních úřadů stálo odhadem 24 miliard dolarů.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.