Bývalý manažer Mostecké uhelné společnosti (MUS) Luboš Měkota byl jedním z 50 nejbohatších lidí v Česku, dříve vlastnil dvě televizní stanice i vysokou školu. Zemřel v sobotu ve věku 55 let. Podle informací IHNED.cz ho postihla náhlá srdeční příhoda v těsné blízkosti berounského golfového hřiště.

"Na golfové hřiště jsme v sobotu vysílali záchrannou službu z Berouna, na místě proběhla neúspěšná resuscitace," uvedla mluvčí Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Tereza Janečková.

Měkota měl kvůli vyšetřování kauzy MUS od loňského listopadu spolu s dalšími lidmi obstavený majetek a bankovní konto.

Luboš Měkota se narodil v roce 1958. Jeho profesionální kariéra se celý život točila okolo dolů. V mosteckých dolech začal pracovat jako revírník. Později se stal předsedou odborů v komořanské úpravně uhlí. Právě komořanský důl patřil mezi trojici dolů, které tvořily MUS. V roce 1995 byl jmenován personálním ředitelem společnosti.Luboš Měkota

Před privatizací státního podniku stál v jeho čele právě Měkota společně s Antonínem Koláčkem a Oldřichem Klimeckým. Členy dozorčí rady byli Jiří Diviš a Jacques de Groote.

Privatizaci MUS, která proběhla před 15 lety, prověřují české i švýcarské orgány kvůli podezření, že ji provázely finanční machinace. Švýcarská prokuratura už podala na bývalé manažery Mostecké uhelné a Appian Group obžalobu, jde o šest Čechů a jednoho Belgičana.

V Česku začala šestici bývalých manažerů loni v červnu stíhat protikorupční policie. V polovině listopadu přibylo ještě obvinění z podvodu a policie pak všem zmrazila majetek v České republice. Jsou podezřelí, že z Mostecké uhelné vyvedli zhruba tři miliardy korun, které následně použili na nákup jejích akcií.

Nelegální transakce měly Česku způsobit několikamiliardovou škodu. Česká policie zapečetila bývalým manažerům majetek v hodnotě 800 milionů korun. Švýcaři už před tím zmrazili 661 milionů franků (zhruba 14 miliard korun) na švýcarských kontech. 

Obstavení majetku se kromě Měkoty dotklo například Marka Čmejly a Jiřího Diviše, kteří spoluvlastní firmu Škoda Transportation, nebo dalšího mediálního investora Antonína Koláčka. 

Podnikatelé trestní stíhání označili za nezákonné. Soud by měl ve Švýcarsku začít v polovině května 2013.

Kvůli obstavenému majetku na konci minulého roku stopnul Měkota finanční tok do jím vlastněných televizí Metropol TV a TV Pětka. TV Pětka začala vysílat v říjnu loňského roku a své působení v éteru ukončila letošního 4. února. Zájem o koupi TV Pětka a její sesterské televize Metropol TV poté projevila společnost Empresa Media, vlastnící na televizním trhu TV Barrandov.

Měkota se ale nespecializoval jen na mediální prostředí. Donedávna byl vlastníkem Vysoké školy finanční a správní a později zde působil jako předseda správní rady. Podle serveru financnici.cz si na této škole našel i svou manželku. Server rovněž prozrazuje, že mezi Měkotovy zájmy patřily doutníky, motocykly a golf.

Měkotův majetek je podle žebříčku serveru motejlek.com a časopisu Týden odhadován na osm miliard korun.

Vzhledem k množství nevhodných příspěvků jsme u článku zrušili diskuzi. Slušným čtenářům se omlouváme.

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru