Tatra

Vznik: 1850; jako akciová společnost od dubna 1992

Sídlo: Kopřivnice (Moravskoslezský kraj, okres Nový Jičín)

Výrobní program: těžká nákladní vozidla pro civilní i armádní sektor

Vedení (generální ředitel a předseda představenstva): Ronald Adams

O potížích kopřivnické Tatry informuje server Ekonom.cz s tím, že soudní exekutor David Koncz z Exekutorského úřadu Cheb vydal exekuční příkaz. Ten se týká prodeje podniku Tatra, a.s.

Dražební jednání se má konat dne 15. března v sídle Exekutorského úřadu Cheb. Exekutor stanovil cenu podniku na zhruba 300 milionů korun. Dražební jistota činí sto milionů.

Předseda představenstva a generální ředitel Tatry Ronald Adams uvedl, že kroky podniknuté věřitelem jsou legálním způsobem, jak přimět současné akcionáře, aby se vzdali podílů ve společnosti Tatra. „Toto se nedotkne pracovních činností, zaměstnanců, zákazníků či dodavatelů společnosti Tatra. Je to záležitost mezi věřiteli a skupinou akcionářů,“ dodal Adams s tím, že automobilka má nyní od zákazníků objednávky na pět měsíců dopředu.

Předsedou představenstva firmy Composite Com je podle obchodního rejstříku podnikatel Jaroslav Strnad. Jeho jméno figuruje rovněž ve společnosti Excalibur Army, jež se zabývá obchodem s vojenským materiálem. Podle zdroje týdeníku Ekonom, který si nepřál být jmenován, patrně stojí za exekucí na Tatru právě snaha vedení firmy Excalibur Army dostat se tímto způsobem do kopřivnické automobilky.

„Potvrzujeme, že jsme v postavení věřitele vyvolali dražbu na majetek společnosti Tatra za účelem uspokojení našich pohledávek,“ sdělil Ekonomu Andrej Čírtek, mediální zástupce společnosti Composite Com. „Tuto cestu jsme zvolili, protože povede k rychlému řešení situace výhodnému jak pro nás jako věřitele, tak i pro podnik samotný,“ dodal. Věřitel má podle něj nejvyšší zájem na tom, aby Tatra nepřetržitě pokračovala ve výrobě a řádně plnila nasmlouvané zakázky i veškeré své další závazky včetně závazků vůči svým zaměstnancům, což se také děje. Tatra se nemusí obávat ani o běžící provozní financování, které není chystanou dražbou ohroženo.

„Od dražby očekáváme, že přivede do Tatry kapitálově silného vlastníka, který plně uspokojí naše pohledávky. Zároveň dražba přinese informaci o tržní hodnotě firmy. Nový vlastník ze zákona převezme všechny závazky související s podnikem, zaměstnance i veškeré smluvní vztahy. Výsledkem by tedy mělo být především nepřerušené fungování podniku, jehož významu pro český průmysl i pro zaměstnanost v regionu jsme si plně vědomi,“ prohlásil Čírtek, který v minulosti působil jako mluvčí ministerstva obrany.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru