Světová internetová jednička se vyhne antimonopolnímu sporu desetiletí. Google uzavřel dohodu s americkou Federální obchodní komisí (FTC) kvůli obvinění z porušování pravidel hospodářské soutěže. Komisaři FTC ve čtvrtek jednomyslně odhlasovali ukončení dvacet měsíců trvajícího vyšetřování.

"Ačkoliv některé důkazy naznačovaly, že se snažil bránit hospodářské soutěži, Google upravil vyhledávání, aby zajistil lepší výsledky," řekl předseda FTC Jon Leibowitz.

Urovnání se již dříve očekávalo, otázkou byl ale rozsah dohody a nápravná opatření, ke kterým se firma zaváže. Google se díky nim vyhne případné pokutě v řádu miliard dolarů a především dlouhému soudnímu procesu.

Ve Spojených státech v soutěžních případech - označovaných jako antitrustové - podávají úřady žalobu podle Shermanova, případně Claytonova zákona. O vině a postihu firmy se tak rozhoduje v soudním sporu. Takovým si od konce devadesátých let procházel i Microsoft a v jednu chvíli mu hrozilo rozdělení společnosti na více částí.

Právě redmondský softwarový gigant byl jedním z těch, kdo si na Google stěžoval jako konkurenta svého vyhledávače Bing. Stojí dokonce za iniciativou Fairsearch.org namířenou proti praktikám Googlu ve vyhledávání. FTC ale Google očistila od většiny obvinění v oblasti vyhledávání.

Google uvolní patenty Motoroly

FTC se zaměřila se naopak na základní patenty nutné pro výrobu smartphonů, které Google získal koupí Motoroly Mobility. V dohodě se proto zavázal, že ukončí související soudní spory a naopak je licencuje výrobcům. Za stejný delikt - podávání žalob namísto snahy dohodnout se na licencování s konkurencí - přitom koncem minulého roku obvinila Evropská komise Samsung, největšího výrobce telefonů se systémem Android.

Evropská Komise vede zároveň i vyšetřování Googlu kvůli vyhledávání, stejně jako americké úřady. Na rozdíl od nich ale v prvním stupni rozhoduje sama a k Evropským soudům směřuje až odvolání. Nynější dohodu na jedné straně Atlantiku tak může Google použít i pro urovnání v Evropě. "Návrhy opatření očekávám v lednu," prohlásil před Vánocemi eurokomisař pro hospodářskou soutěž Joaquin Almunia po setkání s předsedou Googlu Ericem Schmidtem.

Kvůli Googlu se Almunia sešel i se svým americkým protějškem Leibowitzem. Obě agentury ale nemusí postupovat zcela shodně. Obdobně v případu Microsoftu se americké úřady zaměřily na nejprve na vázání Windows s prohlížečem Internet Explorer, v Evropě šlo o přístup ke zdrojovým kódům a vázání s Media Playerem. Boj o prohlížeče se v unii rozhořel až o dekádu později. Současná obvinění Googlu se ale ve většině překrývají.

1. Manipulace vyhledávání

Hlavní obvinění směřovalo na zvýhodňování vlastních služeb Googlu ve výsledcích vyhledávání. Tím, že na prvních pozicích zobrazuje třeba vlastní mapové služby, je má zvýhodnit proti konkurenci. A díky vysokému tržnímu podílu svého vyhledávače tak vytlačovat konkurenční aplikace z trhu.

Firma proto dříve navrhla, že vlastní služby bude zřetelně oddělovat od ostatních výsledků. Pro obvinění v této oblasti, ale americké úřady “nenašly důkazy.”

2. Výstřižky stránek

Proti Googlu brojily i například oborové vyhledávače. Problém je se zobrazováním částí jejich stránek bez svolení. Google měl pro vlastní služby využívat například uživatelské recenze z konkurenčních webů, nebo odpovědi ze služby Yelp! namísto tvorby vlastního obsahu. A opět tak zneužívat své dominantní pozice mezi internetovými vyhledávači.

Google se proto zavázal, že umožní konkurenčním webům odhlásit se (formou opt-outu) z používání výstřižků a přitom zůstat v základním vyhledávání.

3. Reklamní systémy

Microsoft si však stěžoval také na srdce obchodního modelu Googlu - reklamní systémy. Google měl zvýšit ceny za reklamu na konkurenční služby. Navíc smlouvy, které uzavíral s některými partnery, měly být fakticky exkluzivní a zvýhodňovat jej proti jiným systémům.

To mělo zesílit navíc i omezení přenosnosti dat z jeho systému AdWords. Zadavatelé reklamy tak mohli hůře přejít ke konkurenci. Google je přitom oficiálně jedním z hlavních zastánců přenositelnosti - interoperability. Zavázal se proto k úpravě AdWords, tak aby snadný přechod mezi systémy umožňoval.

Další potíže s YouTube a Google+

Rozhodnutí FTC částečně kritizoval i její odcházející člen, republikán J. Thomas Rosch, přestože hlasoval se svými kolegy. "Vytváří velmi špatný precedent a může vést k domněnce, že velká společnost jako Google se od nás dočká zvláštního zacházení,” napsal.

Bojí se také, že FTC nebude schopna podmínky dohody vynutit. Jeho nástupcem v FTC bude republikány nominovaný profesor práva Joshua Wright. Ten se ale z projednávání případů zahrnujících Google vyloučil protože od něj dříve získal grant.

Podmínky ukončení vyšetřování kritizovala i konkurence v čele s Microsoftem. Jeho viceprezident a hlavní právník Dave Heiner navíc ve středu obvinil Google, že záměrně blokuje aplikaci na sledování videa přes YouTube pro jejich Windows Phone. Tím by zvýhodňoval právě svůj Android.

"Navzdory vládnímu vyšetřování Google stále odpírá zákazníkům Microsoftu řádný přístup k YouTube," napsal na svém blogu.

Citlivou otázkou se může stát také sociální síť Google+, kterou prosazuje jako protiváhu Facebooku. Google nutí uživatele k zakládání účtu pro používání stále většího množství svých ostatních služeb. "Poměr kliknutí na reklamu se tak zvýší od 2 do 15 procent," uvedl pro Wall Street Journal Alan Osetek z Resolution Media.

Google+ ale v dohodě s FTC přímo zmíněn nebyl. Ani Google+ ani YouTube neuvádí ani Evropská komise.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru