Když se Alexander Dubček před dvaceti lety jako polistopadový předseda Federálního shromáždění za své cesty do Ankary pochvalně vyjádřil o turecké ekonomice, vyvolalo to v Praze úsměv ve tváři. Turecké hospodářství totiž bylo po dlouhou dobu synonymem ekonomického a sociálního úpadku, neschopnosti vlády i korupce.

"Ve střední Evropě se o tureckém hospodářství začalo definitivně mluvit od velké finanční krize koncem 19. století, která v Turecku vedla ke státnímu bankrotu," řekl týdeníku Ekonom Petr Kučera z pražského Ústavu Blízkého východu a Afriky. Přezíravý postoj, který vystřídal předchozí strach z nájezdů mocné středověké říše, se datoval se od chvíle, kdy Orient na vojenském poli začal zaostávat za Západem.

Islám místo kapitalismu

Na jedné straně stál dynamický kapitalismus poháněný průmyslovou revolucí, na druhé strnulý feudální systém s marnotratným monarchou, nadvládou staletých tradic a rigidním náboženstvím. V Turecku, tedy v Osmanské říši sahající od Alžírska po Kuvajt a od jižního Slovenska po Jemen, chyběly průmyslové závody, železnice i moderní vysoké školy. Z obavy před šířením nepohodlných názorů byl zakázán knihtisk.

Hospodářství, jehož velikost v 15. a 16. století sultánům záviděli všichni křesťanští panovníci, zůstávalo založeno na drobném zemědělství a řemeslnických dílnách. Istanbulská vláda dokonce podporovala cechovní organizace v potírání technických novinek. Obchod, který po počátečním rozmachu podlomily všemožné zákazy exportu, měli v rukou nikoli muslimové, ale Řekové a Arméni.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Turecké hospodářství bylo synonymem ekonomické zaostalosti, korupce a neschopné byrokracie. To už v posledních desetiletích neplatí. Nyní je pětasedmdesátimilionová země podle parity kupní síly 18. největší ekonomikou světa a dále roste.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.