Bankovní a pojišťovací skupina KBC, která v Česku vlastní Československou a obchodní banku (ČSOB), chce prodat svou ruskou banku Absolut. Transakcí má získat 0,3 miliardy eur.

Operaci však podle prohlášení ještě musí schválit příslušné regulační úřady. Dokončení záměru se očekává v druhém pololetí 2013.

Absolut by měla připadnout skupině ruských společností, které spravují soukromý ruský penzijní fond Blagosostojanije.

Snížení investic o banku Absolut znamená novou etapu v zavádění současné strategie skupiny KBC, která se zaměřuje na klienty z řad malých a středních podniků a kapitálovou účast střední úrovně na trzích v Belgii a ve střední a východní Evropě, dodali autoři prohlášení.

Agentura Reuters koncem listopadu s odvoláním na ruský tisk uvedla, že KBC se chystá prodat banku Absolut, kterou koupila v roce 2007, fondu Blagosostojanije v rámci série opatření, jejichž cílem je obdržet státní pomoc ve výši sedm miliard eur.

KBC byla jednou z prvních západoevropských bank, která po pádu komunismu vstoupila na trhy ve střední a východní Evropě. Kromě Česka a Ruska investovala rovněž na Slovensku, v Maďarsku a Polsku a podíly získala i v bankách a finančních firmách ve Slovinsku, Bulharsku, Rumunsku, Srbsku a Pobaltí.

Související