Společnost Nasdaq OMX, která provozuje akciový trh Nasdaq a další burzy po obou stranách Atlantiku, anulovala obchody s akciemi devíti velkých společností, včetně banky Citigroup a počítačové skupiny Hewlett-Packard. Vedly ji k tomu abnormální výkyvy kurzů před začátkem řádného obchodování, kdy jsou povoleny transakce v elektronických sítích.

"Kromě našeho verdiktu nemáme žádný další komentář," reagoval mluvčí Nasdaq OMX Robert Madden na dotaz o bližší informace. Nasdaq v tiskové zprávě pouze uvedl, že anuloval obchody, kde výkyvy kurzů proti závěru z předchozího dne přesáhly deset procent. Ze sdělení Nasdaqu není jasné, zda má provozovatel trhu podezření na cenovou manipulaci.

Obchody, které se uzavírají mimo řádný trh, obvykle mnohem víc kolísají. U velkých firem ale výkyvy zřídka bývají v desítkách procent. V tak velkém rozsahu jsou častější u firem s nízkou tržní kapitalizací, kde je možnost manipulace s kurzem snazší.

Akcie Hewlett-Packard ve středu zakončily na 14,53 USD. Data informační společnosti Thomson Reuters z doby těsně před začátkem dnešního obchodování například ukázala, že více než 50 transakcí s těmito akciemi se uskutečnilo v ceně 3,05 USD. To by byl proti středečnímu závěru propad o 79 procent.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru