Sedmiprocentní přirážka k dani z příjmů při výdělku nad 100 tisíc měsíčně a zrušení stropu u zdravotního pojištění, což minulý týden ve sněmovně prosadila Nečasova vláda, se výrazně dotkne nejen nadprůměrně vydělávajících zaměstnanců, ale i úspěšných samostatně výdělečně činných osob. Například lékař s měsíčním příjmem 200 tisíc korun odvede na dani z příjmu a pojistném ročně o 86 tisíc korun více.

Přitom bez ohledu na tvrzení o rovném zdanění je už nyní v České republice efektivní zdanění příjmů bohatých podstatně vyšší než u lidí s průměrným výdělkem. Podle analýzy společnosti Fučík & partneři zaměstnanec s průměrným platem odvádí z hrubé mzdy 18 procent. Člověk vydělávající dvakrát více 24 procent a v případě čtyřnásobku průměrného výdělku jde o 29 procentní odvod.

V příštím roce se odvody ještě zvýší. Zaměstnanec s platem 150 tisíc měsíčně hrubého odvede státu na dani z příjmů a pojistném v roce 2013 o 41 tisíc korun více než za letošek. Pokud bere 200 tisíc korun měsíčně, tak o 118 tisíc korun více. Supermanažeři s milionovým měsíčním příjmem přispějí státu dokonce dalšími třemi miliony ročně.

Vyplývá to z propočtů společnosti Fučík & partneři, které má k dispozici týdeník Ekonom.


Týdeník Ekonom - č. 46/2012VÍCE SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYJDE VE ČTVRTEK 15. LISTOPADU.

banner 2

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.