Letecká divize amerického strojírenského gigantu GE oživí český letecký průmysl. Společnost GE Aviation v úterý v Česku představila vůbec první motor, který byl vyvinutý mimo USA, a to konkrétně v závodě v pražských Letňanech.

Nejnovější turbovrtulový motor H80, určený pro menší turbínová letadla, je zároveň prvním novým leteckým motorem, který čeští odborníci vytvořili od roku 1976.

„Vyvinout nový motor H80 se nám v Česku podařilo za neuvěřitelně krátkou dobu – za necelé tři roky jsme vybudovali továrnu, našli zaměstnance i navrhli motor. Celý proces přitom byl úplně hladký,“ řekl HN viceprezident americké GE Aviation Brad Mottier.

Zdůraznil, že na jeho zrodu mají největší podíl čeští odborníci, kteří spolupracovali s americkými konstruktéry.

„Mohli jsme se obrátit na zkušené lidi z USA, s nimiž jsme spolupracovali už dříve, ale našli jsme je tady,“ uvedl Mottier.

Také součástky potřebné pro sestavení motoru podle něj pocházejí z 95 procent od českých dodavatelů, jako je firma Avia a další. Zásluhu na oživení českého leteckého průmyslu má i stát, který na projekt poskytl granty v celkovém objemu zhruba 70 milionů korun.

Česká divize GE Aviation už pro motor získala potřebné povolení (certifikaci) a uzavřela kontrakty s americkým výrobcem letadel Thrush a českou společností Aircraft Industries z Kunovic, které mají motory do svých letadlech montovat jako první.

Více čtěte ve středečních HN.

ctete streda
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru