Vyvinout vysoké úsilí na střední škole, zaplatit závratné školné a dostat se na některou ze škol takzvané břečťanové ligy (Ivy League), nejlépe ještě do některého z tamních spolků či bratrstev. To bývá v USA tradičně považováno za nejlepší vstupenku k dobře placené kariéře. Podle výzkumu společnosti PayScale, která porovnávala aktuální platy absolventů bakalářských oborů na jednotlivých amerických školách, to ale není tak úplně pravda. Nejvyšší příčky totiž patří jiným. 

Ve sledované kategorii platového mediánu absolventů po deseti letech vítězí malá kalifornská Harvey Mudd College. Tento úspěch školy z předměstí Los Angeles vysvětluje jedna z autorek průzkumu Katie Bardarová právě její velikostí a zaměřením. 

Bardarová pro CNN Money vypíchla, že všech osm set studentů se sice zaměřuje primárně na specifické, dobře placené oblasti vědy a techniky, zároveň ale navštěvují i filozoficky orientované kurzy, které podporují jejich kritické myšlení. Výsledkem je, že absolventi biologie, chemie, IT, techniky, matematiky či fyziky mají po desetiletém náběhu své kariéry medián ročního příjmu na úrovni 133 tisíc dolarů (tedy v přepočtu 222 tisíc korun měsíčně). 

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Tři zástupci vojenských akademií, ale pouze jedna univerzita z prestižní Ivy League. Tak vypadá první patnáctka žebříčku amerických vysokých škol podle platů jejich absolventů. Prim v něm hrají vesměs školy s velkým poměrem technických oborů.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.