Vyvinout vysoké úsilí na střední škole, zaplatit závratné školné a dostat se na některou ze škol takzvané břečťanové ligy (Ivy League), nejlépe ještě do některého z tamních spolků či bratrstev. To bývá v USA tradičně považováno za nejlepší vstupenku k dobře placené kariéře. Podle výzkumu společnosti PayScale, která porovnávala aktuální platy absolventů bakalářských oborů na jednotlivých amerických školách, to ale není tak úplně pravda. Nejvyšší příčky totiž patří jiným. 

Ve sledované kategorii platového mediánu absolventů po deseti letech vítězí malá kalifornská Harvey Mudd College. Tento úspěch školy z předměstí Los Angeles vysvětluje jedna z autorek průzkumu Katie Bardarová právě její velikostí a zaměřením. 

Bardarová pro CNN Money vypíchla, že všech osm set studentů se sice zaměřuje primárně na specifické, dobře placené oblasti vědy a techniky, zároveň ale navštěvují i filozoficky orientované kurzy, které podporují jejich kritické myšlení. Výsledkem je, že absolventi biologie, chemie, IT, techniky, matematiky či fyziky mají po desetiletém náběhu své kariéry medián ročního příjmu na úrovni 133 tisíc dolarů (tedy v přepočtu 222 tisíc korun měsíčně). 

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?