Hlavní město České republiky je určitě dobré místo k životu, ale je otázkou, zda je také dobrým místem pro investice a rozvoj průmyslu."Část průmyslových měst na Západě je pryč. Všechna úspěšná města procházejí deindustrializací," říká v rozhovoru americký ekonom Edward Glaeser.
Dokonce i pokud bude mít Česká republika úspěšný výrobní sektor a zpracovatelský průmysl, bude podle Glaesera výsledek vypadat stejně jako ve Spojených státech. "Budou tu odvětví vysoce náročná na kapitál a budou zároveň zaměstnávat jen hrstku pracovníků. Lidé se přesunou do služeb a do odvětví náročných na využití informací. Budoucností městských oblastí je dnes tohle, ne hromadná výroba," říká.
Průmysl je stále pro Českou republiku velmi důležitý, i kvůli zaměstnanosti. Není řešením přesunout firmy do průmyslových zón, které jsou na okraji města a dávají jeho obyvatelům práci?
Někde je takové řešení velmi úspěšné, třeba v Nizozemsku, dokonce i tam, kde přišli o tradiční průmysl. Ale dlouhodobě nevím, je těžké to dobře uřídit. Ke klasickým průmyslovým zónám, kde jsou velké firmy, jsem dost skeptický. Lepší je vytvářet třeba inovační centra nebo inkubátory pro malé firmy.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Byznys podle HN
Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?
Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru