Téměř jisté ztráty pro daňové poplatníky, státní firmy a soukromé investory, a naopak mnohamilionové zisky pro úzký okruh vyvolených. Historicky nejnákladnější olympijské hry v ruské Soči mají vcelku jasné poražené i vítěze.

Ve hře přitom nebylo málo: zakázky na vybudování infrastruktury a sportovních areálů za zhruba 50 miliard dolarů. Právě tolik nakonec činily celkové náklady na přípravu her. Ne všechny firmy ale měly ze zapojení do příprav stejný užitek.

Jak je možné, že některé společnosti na výstavbě infrastruktury či sportovišť vydělaly, zatímco jiné budou nejspíše počítat ztráty?

Z analýzy skutečných nákladů na přípravu her v Soči, kterou z údajů o výdajích státního rozpočtu i státních firem sestavila protikorupční nadace ruského aktivisty Alexeje Navalného, vyplývá, že rozhodujícím faktorem úspěchu v disciplíně "výdělek z olympijské zakázky" bylo získat projekty placené z veřejných peněz.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Zatímco některé firmy na olympiádě v Soči vydělaly, jiné budou zřejmě počítat ztráty. Při rozdělování největších projektů hrály rozhodující roli osobní vazby na politiky. Podívejte se, kdo je vítězem olympiády.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.