Americký internetový gigant Google hodlá rozšířit svůj populární operační systém Android do automobilů. Společnost v pondělí oznámila, že za tímto účelem uzavřela partnerství s automobilkami Audi, General Motors, Honda a Hyundai.

V první fázi chtějí partneři pracovat na propojení zařízení využívajících systém Android – například chytrých telefonů a tabletů – s automobilovými systémy. Podle Googlu by měl Android přispět ke zjednodušení řízení a posílení bezpečnosti.

Do spolupráce se zapojí rovněž výrobce čipů nVidia, který dnes představil čip určený pro plně automatizované automobily nepotřebující řidiče.

Právě takové automobily již Google několik let testuje na amerických silnicích.

Google podle listu Wall Street Journal partnerstvím s automobilkami reaguje na snahu konkurenta Apple o propojení telefonů iPhone a dalších zařízení využívajících jeho operační systém iOS s palubními deskami automobilů.

Apple již v tomto směru získal podporu ze strany automobilek General Motors, Mercedes-Benz, BMW a Honda.

Operační systém Android dominuje trhu s chytrými mobilními telefony se zhruba 80procentním podílem. Na druhém místě je s velkým odstupem systém iOS, jehož tržní podíl činí méně než patnáct procent.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru