Které zprávy dnes doporučujeme sledovat:

 Praha. Český statistický úřad zveřejní výsledky konjunkturálního průzkumu za říjen 2013.

Praha. TV Barrandov oznámí, že jejím novým generálním ředitelem bude bývalý šéf komerční televize Nova Vladimír Železný. Píše to server DigiZone.cz.

Praha. Jednání bankovní rady České národní banky.

Brno. Pokračuje mezinárodní veletrh strojů, nástrojů, zařízení a materiálů pro dřevozpracující průmysl Wood-Tec. Potrvá do 25. října.

Londýn/New York/Curych. Hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí tohoto roku oznámí řada významných evropských i světovým firem. Například výrobce potravinářského a spotřebního zboží Unilever, banka Credit Suisse nebo automobilky Daimler a Ford.

Češi postaví za půl miliardy pivovar v Etiopii

Pivo - ilustrační foto.Po více než deseti letech se čeští inženýři a strojaři vrátí do Etiopie, aby tam postavili nový velký pivovar. Na pivu z českých kotlů by si východoafričtí zákazníci měli pochutnávat již na podzim příštího roku. Do té doby totiž musí být projekt za více než půl miliardy korun uveden v život.

Královéhradecká společnost ZVU Potez dodá a nainstaluje všechny potřebné technologie a zařízení pro výrobu piva, zaškolí místní personál a také nahraje do počítačů recepty. "Naši sládci tyto recepty jemně doladí podle místních požadavků," prohlašuje generální ředitel společnosti ZVU Potez Jiří Flídr. Pod značkou tamního výrobce Raya Brewery, kterému patří přibližně patnáct procent místního trhu, se tak budou moci vařit všechny typy spodně kvašeného neboli plzeňského druhu piva.

Nový pivovar se bude nacházet u města Maychew zhruba 650 kilometrů severně od hlavního města Addis Abeba a jeho roční objem bude činit 600 tisíc hektolitrů piva.

Řecko už nesáhne na penze a mzdy. Bojí se věřitelů

Řecká vláda vyloučila možnost dalšího snižování penzí a mezd . Rozhodnutí by totiž mohlo zhoršit vztahy silně zadlužené jihoevropské země s mezinárodními věřiteli, kteří po Aténách požadují dodatečné úspory.

"Řecko je schopno přesvědčivě prokázat, že nemůže - a ani by nemělo - přijmout nová rozpočtová opatření snižující mzdy a penze," píše se v dokumentu řecké vlády vydaném po setkání premiéra Antonise Samarase s šéfem koaliční strany PASOK Evangelosem Venizelosem. Podle dokumentu je jedinou životaschopnou cestou ke snížení řeckého dluhu a rozpočtového deficitu hospodářský růst.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat o pomoc Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF). Úvěr v objemu 110 miliard eur ale problémy země nevyřešil a Řecko muselo dostat druhý záchranný balík v objemu 130 miliard eur.

GSK kvůli korupci prudce klesají tržby v Číně

Čínská vlajka před kancelářskou budovou GlaxoSmithKline (GSK) v Šanghaji.Britská farmaceutická společnost GlaxoSmithKline doplácí na svůj korupční skandál v Číně. Ve třetím čtvrtletí jí totiž tržby z prodeje léků v této zemi klesly o více než 60 procent na 77 milionů liber, tedy 2,3 miliardy korun.

Čínská policie v červenci GSK obvinila, že asi šest let korumpovala místní lékaře a úředníky, aby je přiměla k nákupu svých výrobků. Generální ředitel GSK Andrew Witty dnes upozornil, že zatím nelze předpovědět, kdy se čínské aktivity podniku ze skandálu zotaví. Zdůraznil, že podnik nemá v žádném případě v úmyslu čínský trh opustit.

Celosvětové tržby nicméně vzrostly o procento na 6,5 miliardy liber, neboť propad prodeje v Číně kompenzoval růst poptávky ve Spojených státech a v Evropě.

Bank of America v problémech. Soud řekl, že podváděla

Obří americká finanční společnost Bank of America je zodpovědná za podvod související s nekvalitními hypotečními cennými papíry, které před lety prodávala její divize Countrywide.

Rozhodla o tom ve středu porota. Verdikt lze podle agentury Reuters považovat za velké vítězství americké vlády.
Žaloba viní banku, že způsobila polostátním hypotečním agenturám Fannie Mae a Freddie Mac vysokou ztrátu. Podvedla je údajně prostřednictvím hypotečního programu, který zahájila hypoteční banka Countrywide. Tu Bank of America koupila v roce 2008, tedy na samém začátku globální finanční krize.

Americké ministerstvo spravedlnosti již dříve uvedlo, že bude pro Bank of America požadovat pokutu ve výši až 848,2 milionu dolarů (asi 16 miliard Kč), což je podle ní částka odpovídající vzniklé škodě. O výši pokuty rozhodne soud.

Jak se dařilo Fordu či Unileveru?

Ford FiestaVýsledková sezona pokračuje v plném proudu. Hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí tohoto roku oznámí řada významných evropských i světovým firem.

Zajímavý bude například pohled do ekonomiky výrobce potravinářského a spotřebního zboží Unilever, který působí i v Česku. Své hospodářské statistiky zveřejní také významné banky Credit Suisse a španělská Santander.

Ve čtvrtek bude také možné srovnat, jak se daří na trzích německé automobilce Daimler a americkému Fordu.

Související