Nejvyšší uznání v ekonomii putuje letos do USA. O Nobelovu cenu se podělí tři američtí vědci, Eugene Fama, Lars Peter Hansen a Robert Shiller. Komise Královské švédské akademie věd je vybrala pro jejich empirické analýzy cen akcií, úvěrů a nemovitostí.  

Širší veřejnosti je nejznámější Robert Shiller, jenž například patřil mezi ekonomy, kteří předpověděli americkou hypoteční bublinu.

Čtyřiasedmdesátiletý americký ekonom Eugene Fama v současnosti působí na chicagské univerzitě. Zabývá se především teorií portfolia a oceňováním aktiv a bývá nazýván "otcem teorie efektivních trhů".

Jeho disertační práce Chování cen na akciových trzích měla velký význam pro teorii efektivních trhů. Fama v ní dospěl k závěru, že na akciovém trhu, kde se pohybuje mnoho dobře informovaných a inteligentních investorů, jsou akcie správně oceněny a reflektují všechny dostupné informace.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Tři američtí vědci získali letošní Nobelovu cenu za ekonomii. Eugena Famu, Larse Petera Hansena a Roberta Shillera se rozhodla ocenit Královská švédská akademie věd za jejich empirickou analýzu cen aktiv.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.