Pokud americký Kongres nezvýší v dohledné době federální dluhový limit, může tamní ekonomika v důsledku nesplácení dlužních závazků spadnout do nejhlubší poválečné krize. Pohrozilo tím ve čtvrtek americké ministerstvo financí vedené demokratem Jacobem J. Lewem. Dalo přitom ale najevo, že to bude i jeho vlastní volba, protože se nebude snažit takovou katastrofu odvrátit tím, že by závazky vůči věřitelům splácelo přednostně na úkor ostatních výdajů.

Čtvrteční zpráva ministerstva vykresluje katastrofický scénář v případě, že by vláda přestala splácet své závazky v podobě úroků a jistiny veřejného dluhu, a vyhlásila by tím v podstatě platební neschopnost. "Nesplácení závazků by bylo bezprecedentní a mohlo by vést ke katastrofě. Negativní důsledky by pocítil celý svět, mohla by nastat finanční krize a recese, která by připomínala události roku 2008 nebo by byla ještě horší," píše Lew ve zprávě ministerstva.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • V USA probíhá třetí den takzvaného shutdownu, kdy vláda operuje bez schváleného rozpočtu. Aktuálně se vedou rozepře o navýšení dluhového stropu, bez něhož by by byla vláda po 17. říjnu bez prostředků. Na nejistotu už poklesem reagují i akciové trhy.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.