Evropská centrální banka (ECB) bude kyperským bankám poskytovat nouzovou pomoc pouze do pondělí, pokud nevstoupí v platnost záchranný program Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF). Uvedla to ECB.

Člen užšího vedení ECB Jörg Asmussen již dříve vyzval Kypr k rychlému schválení záchranného plánu. Upozornil, že bez tohoto programu nebudou kyperské banky likvidní, takže jim ECB nebude moci poskytovat nouzové finanční prostředky.

Kypr se nyní snaží najít cestu k odvrácení státního bankrotu poté, co jeho parlament odmítl nabídku pomoci zahrnující zdanění bankovních vkladů.

Podle vládních zdrojů agentury AP je již připraven alternativní plán s účastí Ruska, který by měl zajistit splnění podmínek pro získání mezinárodní pomoci.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
21.3.2013 23:20 | Americké akcie kvůli Kypru a eurozóně obnovily pokles

Americké akcie obnovily pokles a jejich hlavní index ztratil více než půl procenta. Trh opět oslabovaly obavy ze situace na Kypru, který se snaží najít cestu, jak by mohl dostat finanční pomoc a zachránit se před bankrotem.

21.3.2013 22:32 | Kyperský parlament odložil debatu o návrzích na pátek

Podle posledních zpráv se noční maraton jednání v kyperském parlamentu konat nebude. Poslanci odložili projednání v minulém vstupu popsaných návrhů, jak zemi zachránit před bankrotem, na pátek.

Podle kyperských médií čeká v nejbližších dnech kyperské poslance celkem pět návrhů zákonů, agentura AP hovoří dokonce o sedmi.

21.3.2013 22:27 | Kyperský parlament projedná zákony, které mají zabránit bankrotu

Kyperská vláda ve čtvrtek předložila parlamentu tři návrhy zákonů v rámci opatření na záchranu země před bankrotem. Zřízen by měl být takzvaný fond solidarity, jehož prostřednictvím bude mimo jiné zastaven státní majetek.

Počítá se také s omezením pohybu kapitálu, který má zabránit chaotickému výběru vkladů z bank a na stůl se má poslancům dostat i plán restrukturalizace druhé největší banky Laiki. Té hrozí kvůli hlubokému zadlužení bankrot.

Poslanci, kteří budou patrně zasedat dlouho do noci, mají v rámci série opatření projednat vznik fondu solidarity. Za jeho obligace chce vláda ručit nejen státním a církevním majetkem, ale také rezervami zlata a dalších jistin centrální banky a zřejmě také dvou znárodněných penzijních fondů.

Zákon o omezení pohybu kapitálu má umožnit ministrovi financí nebo guvernérovi centrální banky účinně kontrolovat pohyb peněz. Jde o nouzové opatření, které má vkladatelům znervóznělým současnou finanční krizí zabránit převodu peněz do zahraničí.

K tomuto kroku kyperskou vládu vybídla podle anonymních zdrojů Evropská unie. Divoký výběr vkladů by banky po jejich plánovaném otevření příští týden v úterý de facto zlikvidoval. Podle agentury AFP banky už obdržely od vkladatelů příkazy k finančním převodům do zahraničí v úhrnné částce nejméně sedmi miliard eur (asi 180 miliard Kč). Bez zásahu státu by je po obnovení provozu musely banky splnit.

Jednat se má i o speciálním zákonu o restrukturalizaci banky Laiki, která má být rozdělena na dvě části: do "zdravé" budou přesunuty úspěšné investice a dále vklady do 100 000 eur, které jsou podle pravidel EU povinně pojištěny; do "nezdravé" části mají být přesunuty takzvané toxické investice a vklady nad 100 000 eur.

 

21.3.2013 22:10 | Agentura S&P snížila rating Kypru na stupeň CCC

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor´s dnes snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Kypru o další stupeň na úroveň CCC, ještě hlouběji do spekulativního pásma. Kypru hrozí bankovní krize a státní bankrot a snaží se získat od mezinárodních věřitelů v čele s eurozónou finanční pomoc.

S&P srazila rating Kypru do "céčkové" kategorie, poslední před bankrotovou známkou D, v prosinci z dosavadního stupně B. Agentura se obává, že země bez vnější pomoci nebude schopna splácet dluhy a kyperské banky zkrachují.

Kypr požádal Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond o pomoc loni v červnu poté, co dvě největší místní banky utrpěly obrovské ztráty kvůli svému napojení na Řecko a byly nucené požádat o pomoc stát. Ministři financí eurozóny o víkendu dohodli zemi pomoc deseti miliard eur (258 miliard Kč), podmínili jej však bezprecedentním požadavkem vybrat zdaněním vkladů u kyperských bank 5,8 miliardy eur. V úterý plán kyperský parlament odmítl a vláda nyní hledá jiné možnosti.

21.3.2013 21:09 | Eurogroup: Budeme s Kyprem jednat o novém návrhu záchranného plánu

Ministři financí eurozóny vydali po telekonferenci prohlášení. Vyzývají v něm Kypr, aby co nejdříve předložil nový návrh, jak chce splnit podmínky pro poskytnutí pomoci. Ten poté projedná Trojka.

Eurogroup zopakovala, že pojištěných vkladů do 100 000 eur by se žádná daň týkat neměla.

V prohlášení se také uvádí, že země eurozóny jsou připraveny pomoci Kypru s reformami a přispět tak ke stabilizaci eurozóny jako takové.

21.3.2013 20:52 | 15,4 % daň, nebo 40% haircut

Jak píše The Guardian, při restrukturalizaci Laiki Bank u nepojištěných vkladů hrozí investorům "sestřih" kolem 40 %. V porovnání s tím by byla 15,4 % daň výhodnější, komentuje britský deník.

Zástupce vládní demokratické strany reportérům řekl, že restrukturalizace Laiki Bank sníží příspěvek Kypru na vlastní záchranu o 2,3 miliardy eur. Pomocí fondu solidarity a dalších zdrojů by tak potřeboval ostrov získat "jen" 3,5 miliardy eur.

21.3.2013 20:09 | Parlament má hlasovat o omezení výše výběrů z bank

Kyperský parlament dostal návrh zákona, který dává ministru financí či guvernérovi centrální banky pravomoc stanovit kapitálová pravidla pro banky, především určit maximální výši výběrů poté, kdy banky otevřou.

 

21.3.2013 19:25 | Západoevropské akcie kvůli Kypru a statistice z Německa klesly

Západoevropské akcie uzavřely nejníže za dva týdny.

Investoři se stahovali z akcií po slabé statistice z Německa a kvůli přetrvávajícím obavám o další vývoj situace na Kypru, kde hrozí kolaps největším bankám.

Panevropský index FTSEurofirst 300 klesl o 0,7 procenta na 1190,72 bodu.

21.3.2013 19:21 | Další podrobnosti k reorganizaci kyperské banky Laiki

Banka Laiki by měla být podle televize RIK rozdělena na dvě části. Do té zdravé budou prý přesunuty úspěšné investice a také vklady do 100 000 eur. Ty jsou totiž podle pravidel EU povinně pojištěny. Ve druhé části by se měly ocitnout takzvané toxické investice a vklady nad 100 000 eur.

Předpokládá se také, že bude propuštěno asi 500 zaměstnanců banky. Díky tomu by se měly ušetřit až dvě miliardy eur.

Restrukturalizaci bank o víkendu jako vhodné řešení navrhoval německý ministr financí i zástupci MMF. Je to lepší řešení, než zdanění vkladů, píše The Guardian.

21.3.2013 19:03 | Kyperskou banku Laiki čeká restrukturalizace

Guvernér centrální banky Panikos Demetriades v kyperské televizi oznámil, že v bance Laiki proběhne restrukturalizace. Ta podle něj odvrátí bankrot a zachrání úspory do výše 100 000 eur.

O plánu by měl ještě dnes večer hlasovat kyprský parlament, uvádí agentura Bloomberg.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru