Asie má víc miliardářů než kterýkoli jiný kontinent. Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnil čínský časopis Hurun Report. Jeho výsledky naznačují, že Asie co do počtu miliardářů poprvé předběhla Severní Ameriku, napsala agentura AFP.

Časopis o bohatství a luxusu Hurun Report napočítal k letošnímu lednu celkem 1453 lidí na světě s osobním majetkem přesahujícím miliardu dolarů. Na Asii z tohoto počtu připadá 608 miliardářů, na Severní Ameriku 440 a na Evropu 324. O ostatní se dělí zbývající kontinenty.

Americký časopis Forbes ve svém posledním "sčítání miliardářů", které zveřejnil v březnu loňského roku, uváděl, že asijsko-pacifická oblast má 315 miliardářů, zatímco Severní Amerika 450 a Evropa 310.

Mezi jednotlivými zeměmi podle Hurun Report vedou Spojené státy se 408 miliardáři a Čína s 317. Za nimi následuje Rusko, Německo a Indie. Hurun a Forbes se shodují v osobě nejbohatšího člověka světa, kterým je třiasedmdesátiletý Mexičan Carlos Slim Helú s osobním majetkem 66 miliard dolarů.

Na druhém a třetím místě Hurun Report uvádí amerického investora Warrena Buffetta s majetkem v hodnotě 58 miliard dolarů a Amancia Ortegu, španělského zakladatele módní značky Zara, s 55 miliardami dolarů. Hongkongský investor Li Ka Shing si udržel titul nejbohatšího muže Asie se 32 miliardami dolarů, s nimiž je v celosvětovém měřítku sedmý.

Čínský magazín odhadl celkové bohatství všech světových miliardářů na 5,5 bilionu dolarů, což je zhruba loňský objem japonské ekonomiky. Nejbohatším městem je podle jeho zprávy Moskva, kde žije víc miliardářů než v kterémkoli jiném městě na světě – celkem 76. Následuje ji New York, Peking a Londýn.

Související